Ana Sayfa Çeviri Çeviri | Nutella çocuklar tarafından toplanan fındıklarla mı yapılıyor? (2) – Tim...

Çeviri | Nutella çocuklar tarafından toplanan fındıklarla mı yapılıyor? (2) – Tim Whewell

Tim Whewell tarafından haberleştirilen Karadeniz bölgesindeki fındık hasat sürecini ve bu süreçte kullanılan çocuk işçiliğinin ve kayıt-dışı işçiliğin boyutlarını gözler önüne seren metnin ikinci kısmını sizlerle paylaşıyoruz

Web sitesinde, kendisi üretim  ve  ticaret yapmayan Ferrero, “Üretim ve ürünlerin kalite standartlarını sağlamak için izlenebilirlik şarttır” diyor.

Şirket fındıklarını 2020 yılına kadar% 100 izlenebilir hale getirmeyi hedefliyor. Kısa bir süre önce yayınlanan rapora göre, sadece% 39 izlenebilirlik elde etmiş durumda.

Fındık üretimine dayanan bir Karadeniz şehri olan Ordu’da bulunan Enginay Akçay, manav olarak bilinen binlerce küçük bağımsız fındık tüccarından biri. Çiftçiler ürünlerini çuvallarda ona teslim ediyorlar ve kalitelerine göre – kabukları ve çekirdeğin tüm önemli ağırlık oranları gibi – ödemelerini alıyorlar. Bu fındık ticaretinin kırma fabrikalarına satılmadan önce veya Ferrero dahil olmak üzere doğrudan ihracatçılardan önceki aşaması. Fakat Akçay, Ferrero’nun, fındıkların hangi çiftçilerden geldiğini veya bu çiftliklerdeki çalışma koşullarını sormadığını söylüyor. Ferrero “çocuk işçiliğinin bizimle ilgisi yok. Kontrol ve izleme devlete ve güvenlik güçlerine ait.” diyor.

Ayrıca, Ferrero’nun hangi bireysel çiftçilerin yetiştirdiği fındıkları sattığını sormadığını  da söylüyor

“Ben alırım, satarım. O sırada, tonlarca fındığın izlenmesi imkansız” diyor.

Ferrero’ya gelince, “Kendi tarımsal değer projeleri yoksa, hangi üreticiden geldiklerini bilmek mümkün değildir” diye ekliyor.

(…)

Şirket yöneticilerinden biri olan, Ferrero Hazelnut Company’nin Türkiye Genel Müdürü Bamsi Akın kendisiyle yapılan röportajda şöyle diyor: “Etik olmayan uygulamalarla üretilen bir ürün belirlesek dokunmazdık. Eğitimlerle sosyal uygulamaları  geliştirmek için görevimizi yapıyoruz… Fakat sistem tamamen temiz mi? Bence şu anda kimse bunu söyleyemez. ”

BBC’ye Ferrero’nun kendilerine fındık kaynağı hakkında soru sormadığını söyleyen tüccar ve broker hakkında soru sorulan Akın, “Sorular sormuyoruz, ancak farklı bir perspektiften izlemek için araçlarımız var… Sezon başlamadan önce, onlarla [tüccarlar] konuştuk ve sosyal pratik gereksinimlerimizi gösterdik. ”

Ferrero, satın aldığı aracıların isimlerine sahip olduğunu ve “ticari sır dışında” bir liste sunabileceğini söylüyor. Ancak ekliyor: “Çiftçilerin tam adlarını garanti edemiyorum.”

Şirketin web sitesindeki izlenebilirlik iddialarının dürüst olup olmadığına ilişkin olarak: “Ferrero her zaman tüketici tarafında dürüsttür.”

Karadeniz’e bakan meyve bahçesinin altındaki yol kenarında, çiftçi Kazım Yaman, 12 yaşındaki Mustafa’yı ağır bir çuval çuval boşaltırken izlediğini söylüyor.

Pişman bir şekilde şöyle diyor: “Geçen gün bir babanın çuvalını, çok ağır bir çuvalı, çocuğun omuzlarına yüklediğini gördüm.” Ve dedi ki: ‘Alışmasına izin ver.’ ”

Yaman, Ferrero’nun kendisini Tarım Değerleri Programına katılmaya davet ettiğini söyledi, ancak reddetmiş. Diğer birçok yetiştirici gibi, daha yaşlı bir kuşağa ait – 60’lı yaşlarında – ve  değişime karşı güvensiz.

Diyor ki: “Zincir bir ya da iki kişinin çabalarıyla kırılamaz, ama zamanla belki de kırılabilir.”

Bu sırada, bir diğer Kürt toplayıcı ailesi, gelecek ay için anne, yetişkin oğlu, iki yetişkin kızı ve iki küçük çocuğu barındıracak  elektriksiz küçük tahta kulübeye giriyor.

Ayşe anneye ne kadar sıklıkla fındıklı çikolata yediğini soruyorum. “Şahsen hoşlanmıyorum,” diye yanıtlıyor bir kahkaha ile. “Bu üründe yaşadığım ıstırap ve ıstırapları görmek istemiyorum.”

Kaynak:https://www.bbc.com/news/stories-49741675

İlgili İçerikler

Son Eklenenler