Ana Sayfa Çeviri Çeviri | İşçiler Titaniği inşa eden tersaneyi ele geçirdi, yenilenebilir enerji...

Çeviri | İşçiler Titaniği inşa eden tersaneyi ele geçirdi, yenilenebilir enerji yaratmayı planlıyorlar

Belfast’taki son tersanenin kapatılması şehirdeki yüzyıllardır süren gemi yapımına son verecek. İngiltere’den bir grup işçi, tersanelerin kamulaştırılmasını talep ediyor.

Geçen ayın sonunda, 130 gemi yapımcısı, çelik işçisi, kaynakçı ve perçinçi, Titanik’i 1909’da inşa eden tarihsel öneme sahip Belfast tersanesinin kontrolünü ele geçirdi. İki haftadan fazla bir süredir hala oradalar ve ayrılmayacaklarını söylüyorlar. Ayrıca rıhtımın kamulaştırılmasını ve yenilenebilir enerji altyapısı üretmek için kullanılmasını talep ediyorlar.

Rıhtımlar, Norveçli ana şirket Dolphin Drilling’in bir alıcı bulamaması üzerine kapanmaya başlamıştı, ancak militan işçiler, Belfast silüetine hakim Sampson ve Goliath olarak bilinen iki yüksek sarı vinci de dahil olmak üzere alanı terk etmeyi reddetti.

Bir zamanlar İngiltere’nin 30.000’in üzerinde çalışanı olan sanayi gücünün bir sembolü olan tersanenin kapatılması şehirdeki yüzlerce yıllık gemi inşaatının sonunu getirecekti. Ancak Harland ve Wolff’tan işçiler, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın tersaneleri kamulaştırmasını ve orada yenilenebilir enerji konusunda yeni işler yaratmasını istiyor.

“Dün oradaydım. Bu işçiler bir sonuç elde edene kadar orada oturacaklar.” Bunlar Harland ve Woolf işçilerini temsil eden sendika sözcüsü, Anakart’ın sözleri. “Rüzgar türbinlerinde ve gelgit enerjisinde büyük bir potansiyel var. Binlerce iş yaratabileceklerini ve yenilenebilir enerjiye adil bir geçişe ihtiyacımız olduğunu söylüyorlar.”

İşgalde yer alan bazı aktivistler, Alexandria Ocasio-Cortez ve Yeşil Yeni Anlaşma’yı ilham kaynağı olarak belirttiyorlar. Son yıllarda, Harland & Wolff’ta çalışanlar rüzgar türbinleri için parçalar ürettiler. Yenilenebilir enerji işlerinin sadece sürdürülebilir bir çözüm değil, aynı zamanda yetenekleri nedeniyle pratik bir iş olarak da hizmet edeceğini savunuyorlar.

Çelik işçileri – şimdi direnişlerinin 21. günündeler – Birleşik Krallık’ta “yöneticiler” olarak bilinen tasfiye memurlarının sahaya girmelerini engellediler. Bir sendika yetkilisi medyaya “Bu alanı işleten işçiler de kabul etmediği sürece kimse rıhtıma giremez veya rıhtımdan çıkamaz” dedi. “Kapı işçiler tarafından açılmadıkça hiçbir yönetici o işyerine giremez.”

Bu hafta, İskoç hükümeti, 350 kişinin risk altında olan Glasgow yakınlarındaki bir tersaneyi kamulaştırmanın “hazır ve istekli” olduğunu açıkladı. Bu, Belfast’taki Harland ve Wolff işçileri için iyiye işaret olabilir. Dolphin Drilling ise bu konuda yorum isteğine yanıt vermedi.

Kuzey İrlanda’nın sosyalist partisi People Before Profits üyesi bir milletvekili olan Gerry Carroll, Harland & Wolff’ta yeşil enerji ile ilgili yerel sendikalarla bir araya geldi. Carroll, Belfast limanlarının Kuzey İrlanda Çatışması sırasında 1910’lardan  1990’lara kadar uzanan uzun bir emek grevi ve işçi tasfiye geçmişine sahip olduğunu söyledi. Carroll, “Katolikler işten atıldı… Zehirli bir anti-komünizm tarihi var” dedi. “İşçileri ve onların meslek ve kavgalarını tamamen destekliyoruz.”

Kaynak: https://www.vice.com/amp/en_us/article/8xwanz/workers-seize-the-shipyard-that-built-the-titanic-to-make-renewable-energy?__twitter_impression=true

Çeviri: Sena Çakır

İlgili İçerikler

Son Eklenenler