Ana Sayfa Çeviri Çeviri | “İnsanlar 100 gün aralıksız çalışıyor”: Kellogg’s işçileri mısır ve tahıl...

Çeviri | “İnsanlar 100 gün aralıksız çalışıyor”: Kellogg’s işçileri mısır ve tahıl gevreği fabrikalarında faaliyeti durdurdu – Vice

İşçileri 7 gün aralıksız çalıştırıp ödül olarak kurabiyeleri layık gören Kellogg’s patronları bir sene süren müzakerenin ardından grevle karşı karşıya. Lauren Kaori Gurley tarafından kaleme alınan ve Vice‘de yayınlanan bu haberi Umut-Sen Çeviri Kolektifi olarak çevirdik

ABD’nin gört eyaletinde Corn Flakes, Frosted Flakes, Fruit Loops ve Rice Krispies ürünlerini üreten 1.400 işçi greve başladı.

Kellogg’s’un Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam maliyeti artışlarını durdurmayı, çifte standartlı ücret ve sosyal yardım sistemine geçmeyi teklif etmesinin ardından Corn Flakes, Frosted Flakes, Fruit Loops ve Rice Krispies gibi mısır ve tahıl gevreklerini üreten işçiler fabrikalarda üretimi durdurdu.

Uluslararası Fırıncılık, Şekerleme, Tütün ve Tahıl Değirmeni Sendikası üyelerinin yaptığı açıklama, Kellogg’s’un teklif ettiği maaş ve sosyal yardım kesintilerinin pandemi sırasında çalışan sayısının yetersizliği yüzünden işçilerin fazla mesaiye zorlanmasının aynı sürece denk geldiğini kaydediyor. Bazı durumlarda işçilerin günde 16 saat ve aylarca bir gün izin yapmaksızın haftada 7 gün çalıştırıldığı belirtiliyor.

Omaha, Memphis, Lancester/Pennsylvania ve Battle Creek/Michigan’daki Kellogg’s’un tüketime hazır ürünlerinin üretildiği tesislerdeki işçiler grevde.

Lancaster’daki Kellogg’s fabrikasında 18 yıl çalışmış makine işçisi Kerry Williams, “Gevrek endüstrisindeki artan talebi karşılayabilmek için günde 12-16 saat çalışıyoruz,” diyor. “İki yıl boyunca tatil günlerim hariç hiçbir hafta sonu izni yapmadan çalıştım. Böyle olunca çok şey kaçırıyorsun. Ailenle vakit geçiremiyorsun, çocuklarının oynadığını göremiyorsun, eşini göremiyorsun.” Williams, sendikanın Lancester’daki Kellogg’s işçilerini temsil eden 374G kodlu yerel şubesinin de başkanı.

Kellogg’s sözcüsü Kris Bahner’ın haber ajanslarına verdiği demeçte “sendikanın grev kararı karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını,” ifade ediyor. “Kellogg’s’un ABD’deki hazır gevrek işçilerine sunduğu sosyal yardım ve tazminatlar endüstrinin en iyisidir,” diyor. “Teklifimiz hem çalışanlarımız için maaş zamlarında ve sosyal yardımlarda artış öngörüyor hem de değişen gevrek sektörünün yarattığı zorluklarla başa çıkabilmeyi hedefliyor.”

Geçen yıl karantinalar esnasında restorana gitmek veya eve yemek sipariş etmek gibi pratikler azalmıştı, insanlar evde yemeyi tercih ederken Kellogg’s ürünlerine yönelik talep de hayli artmıştı. Kellogg’s CEO’su Steve Cahillane, 2020’de kendi ortalama yıllık gelirinden 11,6 milyon dolar daha fazla kazandı. Bu yıl ise satışların düşmesini beklediklerini açıkladı.

Kellogg’s işçileri pandeminin en zorlu günlerinde hayatlarını tehlikeye atarak çalışırken küçük primler ve ara sıra dağıtılan kurabiyelerle ödüllendirildiklerini söylüyorlar. Michigan, Pennysylvania ve Nebraska’da çalışan işçiler Motherboard’a yaptıkları açıklamada, üretim tesislerindeki koronavirüsü vakalarında büyük patlamalar yaşadıklarını belirtiyorlar.

Battle Creek, Michigan’da dördüncü nesil Kellogg’s işçisi olan Trevor Bidelman, Motherboard’a “Yönetici kademesindekilerin pandemi süresince aldığı tazminat ve prim miktarlarını hatırlatmak istiyorum,” diyor. “Tüm o tazminatlar ve primler, biz haftanın 7 günü ve günde 16 saat çalıştığımız için mümkün oldu. Şimdi açgözlülükle iş imkanlarımızı azaltarak ve gelecek neslin işçilerine şu an sahip olduklarımızdan daha azını layık görerek teşekkür ediyorlar.” Bidelman aynı zamanda sendikanın yerel şube başkanı.

Bidelman bulunduğu tesiste yeterli çalışan bulunmaması nedeniyle bazı işçilerin neredeyse 120 gün aralıksız çalıştığını söylüyor. Eylül ayında Battle Creek tesisindeki 212 çalışanın işine son vereceğini duyuran Kellogg’s, kötüleşen çalışma koşullarını işçilerin işlerinden olma korkusuyla daha da kötü hale getirdi. Son yıllarda, ABD’deki Kellogg’s işçileri düzenli olarak işgücü maliyetlerinin daha düşük olduğu Meksika’daki tesisler nedeniyle işlerini kaybettiler.

Battle Creek fabrikasında 17 yıl çalışan Bidelman “Bana nasıl muamele edildiğini düşününce burada çalışmaya başladığımdan beri her şeyin giderek daha kötüye gittiğini söyleyebilirim. Pandemi de bunu hızlandırdı,” diyor.

“Bu kadar para kazanan bir şirketin işçisine bir gün izin sağlayabileceği yeterlilikte elemanı olmaması gerçekten şaşırtıcı,” diye ekliyor. “Vefat etmiş akrabalarımızın cenazesi olduğunda izin almak için bile mücadele ediyoruz. Hele ölen bir arkadaşımızsa, nerdeyse hiç şansımız yok.”

Sendikalı Kellogg’s işçileri, pazarlık masasında bir yıl süren çıkmazın ardından geçen Salı sabahı iş bırakarak yönetim ile sözleşme müzakere sürecini sonlandırdılar. Dört tesisteki işçiler, çalışma koşullarını belirleyen bir ana sözleşmeye tâbi haldeler.

Kellogg’s yönetimi, işe yeni girenler için sağlık hizmeti primleri, tatil ve izin süresi ödemelerinin yanı sıra emeklilik ödeneklerinin kesilmesini, tüm işçiler için de enflasyonu temel alan zamlara bağlı ücret artışında (sendika sözleşmesinde bulunan tek ücret artışı) kesintiye gidilmesini teklif etti.

Omaha’daki Kellogg’s tesisinde makine işçisi ve sendikanın yerel şube başkanı olan Dan Osborn, “Çifte standartlı maaş sistemi, Kellogg’s’un yeni çalışanlarını tesisi kapatmakla tehdit ettiği ve sisteme evet diyen imzayı atmaları karşılında kayda değer bir sözleşme ikramiyesi verdiği 2015’te hayata geçirildi,” diyor. “İkramiye diye ağzımıza bir parmak bal çalıp korku ve gözdağı yoluyla bunu kabul etmemizi sağladılar. Şimdi çifte standartlı ücret sistemini ortadan kaldırmak istiyoruz.”

Çifte standartlı bir istihdam sistemi oluşturmak, işverenlerin maliyetleri düşürmek ve uzun vadede çalışanları kızdırmadan çalışma koşullarını aşındırmak için kullandığı yaygın bir strateji.

İşçilerin belirttiğine göre, Kellogg’s ürün ambalajlarındaki sendika logosunu kaldırmayı da öneriyor.

Kellogg’s grevi, Temmuz’da Frito-Lay’de, Ağustos’ta Nabiscoin’de yaşanan iş durdurma eylemlerinin ardından geldi. Her iki şirketin çalışanları da pandemi sırasında artan abur cubur talebiyle birlikte benzer tavizler vermeye zorlandı.

 

*Orijinal metin için: ‘People Work 100 Days Straight’: Kellogg’s Workers Shut Down Cereal Factories

Çeviri: İrem Az ve İzel Büyük
Edit: Cüneyt Bender

İlgili İçerikler

Son Eklenenler