Ana Sayfa Çeviri Çeviri | Güney Afrika'da Sosyalist Devrimci İşçi Partisi Kuruldu - Rafael Stedile

Çeviri | Güney Afrika’da Sosyalist Devrimci İşçi Partisi Kuruldu – Rafael Stedile

“Eşitlik, iş ve toprak” Güney Afrika siyasetinde devrim yapmak ve gelecek Mayıs’taki seçimlere katılmak isteyen Güney Afrika’daki yeni radikal siyasi partinin sloganı. Sosyalist Devrimci İşçi Partisi, binin üzerinde parti militanı ve ülkenin dört bir yanından farklı illerden gelen kadroların yanı sıra Zambiya, Arjantin, Brezilya, İsveç, Fas ve Nepal gibi ülkelerden uluslar arası konukların katılımı ile Johannesburg, Güney Afrika’da 4-6 Nisan’da açılış kongresi düzenledi.

Kongre, 2018’de ölen, NUMSA’nın (Güney Afrika Metal İşçileri Ulusal Birliği) bir üyesi olan “Fieldmore” Mapeto Baldwin Langa’ya adanmıştı. Fieldmore, ömür boyu bir komünist ve enternasyonalistti, sadece 17 yaşındayken ırkçılık karşıtı mücadele boyunca Afrika Ulusal Kongresinin silahlı kanadı olan uMkhonto weSizwe’ye katıldı. Fieldmore sürgüne zorlandı ve 1994’te Güney Afrika’ya dönüşü üzerine, O, NUMSA’da ve sendikanın siyasi eğitim programının merkezinde anahtar bir aktivist ve entelektüel haline geldi.

Parti bağlılıkla belirtti ki: “ Hepimizin içinde yaşadığı Fieldmore Mapeto’nun devrimci ruhuyla, bugün biz Sosyalist Devrimci İşçi Partisi’ni açarken, kendimizi  uzun ve dolambaçlı sınıf mücadelesi yoluna adadık. Tüm dünyanın bilmesi için açıkça söylüyoruz ki Sosyalistler olarak biz, devrimci işçi sınıfının örgütlenmesini inşa etmek için kendimizi adadık. Bir sınıf kendi ihtiyaçlarının farkındadır. Bir sınıf  ki kapitalist parazitleri devirecektir. Sosyalizmin inşa projesi için iktidarı ele geçirecek bir sınıftır ki hiçbir insan başkası tarafından sömürülmeyecektir.”

Çalışmanın üç günü boyunca delegeler, SRWP’nin toplanmasına çağrı yapan Irwin Jim gibi Parti’nin Geçici Çalışma Komitesi’nin farklı üyelerinden bilgi aldılar. Söylevinde Jim, bugün oldukları yere getiren yola ve bugün Güney Afrika’da bu partinin oluşturulmasının neden çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Delegeler, 2012’de, Güney Afrika Metal İşçileri Ulusal Birliği (NUMSA), Marikana Katliamı vahşetinin tetiklediği Güney Afrika siyasetinde yeni bir rota çizmeye başladığını hatırlattı. NUMSA Afrika Ulusal Kongresi (ANC)- Led Alliance’den ayrıldı ve İşçi Partisinin yanı sıra bağımsız sendika federasyonu kurma sürecine başladı.

2017’de, Güney Afrika Sendikalar Federasyonu (SAFTU) 700,000’i aşan üyesiyle resmi olarak açıldı ve 2018 Nisan’ında Güney Afrika’nın yakın tarihindeki en büyük grevlerden birini sadece ulusal ücrette bir artış ve iş kanunu talep ederek gerçekleştirdiler.

2018’de, işçi partisi kurma hedefi de ayrıca tamamlandı. Parti, Eylül’de ve Aralık’ta Güney Afrika Seçim Komisyonu ile, 14 ve 15 Aralık’ta Johannesburg Güney Afrika’da yeni kurulmuş SRWP’nin ilk ulusal toplantısı ile resmi olarak onaylandı.

Çalışmanın ikinci gününde, delegeler, partinin farklı kuruluş belgelerinin yanı sıra eğitim, sağlık barınma, çalışma vs. içeren siyasi platformun farklı sorunları üzerine çalışmak için farklı komisyonlara ayrıldılar.

SRWP, partinin seçilmiş otoritelerinin yanı sıra kendi tabanı tarafından tartışılmış ve tanımlanmış bir siyasi platform, bir anayasa, bir manifesto ile Açılış Kongresinden çıkacak. Parti yaklaşan seçimlere katılmayı planlıyor ve Güney Afrika işçi sınıfının, pek çok Afrikalı’nın acı çekmesine neden olan güncel kapitalist sistemi tersine çevirmeye söz vermiş bir partiye hazır olduğu kesin.

NUMSA başkanı Andrew Chirwa kongreye hitap ederek: “ Bu reform için bir parti değildir. Komünistler için bir partidir. Devrim konusunda ciddiyiz. Biz başka bir şey için değil, SOSYALİZM için kurulmuş bir partiyiz!”

Çeviren:Refik Aday

Kaynak:https://peoplesdispatch.org

İlgili İçerikler

Son Eklenenler