Ana Sayfa Çeviri Çeviri | Genel Grev Dalgası Yayılırken Çöp İşçileri Pittsburgh'daki Fiili Greve Devam...

Çeviri | Genel Grev Dalgası Yayılırken Çöp İşçileri Pittsburgh’daki Fiili Greve Devam Ediyor – Mike Elk

25 Martta, Pittsburgh’daki Teamsters Local 249 üyesi, çoğunlukla Afro-Amerikan yüzlerce sağlık çalışanından oluşan bir grup, COVID-19 salgını sırasında güvensiz çalışma koşullarını protesto etmek için yasadışı, fiili grevlere başladı.

Grev,  #GeneralStrike tagiyle popstar Britney Spears’in genel grev çağrısı yapması üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nde Twitter’da en çok trend olan konu haline geldi.

Birçok kişi, Trump’ın işçilerin hayatını hiçe sayarak hızla işe dönmelerini istemesi üzerine sağlık işçileri grevi gibi grevlerin büyüyen bir grev dalgasının başlangıcı olup olamayacağını merak ediyor.

Pittsburgh ve diğer yerlerdeki işçiler COVID-19 salgını sırasında güvensiz koşullarda çalışma şartlarına karşı direniyorlar.

WPXI’ye konuşan bir sağlık çalışanı “Daha iyi ekipman, koruyucu giysiler istiyoruz. Maskemiz yok” diyor.

 “Risk ödemesi istiyoruz. Risk ödemesi bizim için çok önemli” diyen işçi “Neden?” Diye sorulduğunda “Çünkü her tür faturada sigorta konusunda yüksek kesintiler var ve her çöp torbası aldığımızda hayatımızı riske atıyoruz ”dedi.

Bir Sağlık Müdürlüğü çalışanı olan Fitzroy Moss Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında “İşte işimdeyim. Hiçbir problem yok. Çöp orada duruyor. İnsanların tek  umursadığı çöpün toplanması. Sağlığımızı önemsemiyorlar. ” dedi

Grev devlet yasası uyarınca yasadışı olmasına rağmen, şimdiye kadar işçiler Pittsburgh’un sağlık hizmetinde ilerleme kaydetti. Yönetim, işçilerin güvenlik kaygılarını gidermek için Teamsters Local 249 temsilcileriyle görüştüklerinde işçilerin günlük izne çıkmasına izin verdiğini açıkladı ve işçiler küçük bir zafer kazanmış oldu.

Grev, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işçilerin COVID-19 salgını öncesinde düşünülemeyecek bir dizi cesur, yasadışı fiili greve katılmaya başlamasıyla bu noktaya geldi.

Bu hafta, Gürcistan’daki Perdue Çiftliklerinde sendikasız işçiler, güvensiz koşullara karşı fiili greve başladılar. Birmingham’daki Otobüs şoförleri de COVID-19’a karşı koruma ekipmanı  eksikliği için grev yaptı.

New York’ta Amazon işçileri, bir iş arkadaşlarının COVID-19  pozitif çıkmasının ardından geçen hafta iş bıraktı.

Maine, Bath Iron Workers’daki tersanesi işçileri, tersane işçisi olarak temel işlerinin virüsten etkilenmeye çok açık olduğunu belirterek federal yasaya aykırı olan “hastalık izni” grevi yaptı.

İşçi hareketinde, özellikle dün Chrysler’de çalışırken COVID-19’dan dolayı 2 UAW üyesinin ölümünün duyulmasından sonra, güvensiz çalışma koşulları hakkında öfke büyüdü.

Chrysler’deki Sterling Heights işçileri fabrikalarını ancak, Michigan’daki işçilerin COVID-19 testlerinin sonucu pozitif çıktıktan fiili greve çıkarak kapatabildiler.

Birçok işçi hayatlarını kurtarmak için işlerini riske atmaya hazır.

Tarihsel olarak, genel grevler, -1919’da  grip salgınından sonra başladığı gibi- büyük işçi gruplarının grevlere çıktığı dalgalarla başlar. Diğer işçi grupları, ilk fiili grevlerinin kazandığı desteği gördükçe, bir grev kazanmak için gerekli nüfuzu elde etme konusunda daha kendinden emin hissediyorlar.

Batı Virginia Öğretmenlerinin grevi sırasında, Logan ve Mingo İlçesindeki öğretmenler 2017 yılının Aralık ayında bir veya iki gün süren grevlere başlamışlardı. İlçe genelinde daha küçük olan bu grevler, devlete öğretmenlerin yalnızca sonuçsuz grevler yapmakla kalmayıp aynı zamanda kitlesel kamu desteği kazanabileceklerini gösterdi.

Daha küçük grevler, diğer illerdeki öğretmenlerin benzer eylemlerde bulunabileceklerini göstermelerine yardımcı oldu.

# Red4Ed öğretmenlerinin grevinin kitle dalgasını tahmin edilenin oldukça üstündeydi. Bugün birçok emek gözlemcisi emek hareketinin beklenmedik bir şekilde COVID-19 döneminde kitlesel bir genel grev dalgasının ilk aşamalarını yaşadığını düşünüyor.

Bir sendikalı çelik işçisinin oğlu Pittsburgh bölgesi Güney Carolina-Eyalet Üniversitesi Profesör Colby King, “Sağlık çalışanları, işçi sınıfı ve hizmet endüstrisi çalışanları ön saflarda yer alıyor ve fiziksel mesafeyi uygulamak için çaba sarf ediyor” diyor.

King, “Toplumumuzda yaygın testler yapılmadan ve koruyucu ekipman sağlayan işverenler olmadan, bu işçilerin neden kendilerini, ailelerini ve toplumlarını riske atmakla işe gitme isteği arasında mukayese yaptıklarını anlamak kolay” diyor.

 

Kaynak:https://paydayreport.com/black-garbage-workers-go-on-wildcat-strike-in-pittsburgh-as-general-strike-wave-spreads/

İlgili İçerikler

Son Eklenenler