Ana Sayfa Çeviri Çeviri | Fransa'da patronlar sendika temsilcisi işçiler için tetikçi kiralıyor

Çeviri | Fransa’da patronlar sendika temsilcisi işçiler için tetikçi kiralıyor

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da gündeme gelen işyeri temsilcisini öldürtmek için kiralık katil tutan patrona dair haberi Umut-Sen Çeviri Kolektifi olarak derledik.

Fransa Lyon yakınlarında yaklaşık 90 işçinin çalıştığı ve yıllık cirosu 20 milyon Euro’yu bulan bir plastik fabrikanın sahibi olan Maruel M. işçilerden Hassan T.’yi öldürtmeye karar veriyor. Hassan T. fabrikada ustabaşı olarak çalışan, sarı yelekliler eylemlerine aktif olarak katılan ve CGT sendikasına üye bir işçi. Maruel M. 2019 yılında fabrikada sendika işçi komitesinde temsilci olarak seçilen Hassan T.’nin sarı yelekliler eylemlerindeki radikal politik tavrını işyerinde de örgütleyeceğini düşünerek İsviçre’de bir davette tanıştığı bir kiralık katil şebekesinin patronuyla anlaşıyor. Şebeke patronu Maruel M.’ye 80.000 Euro tutarındaki bu cinayet için “Fransa’da zaten her gün 600 kişi kayboluyor, ortaya çıkması çok zor” diyor.

Maruel M. bu sözleşmeyi yaptıktan hemen sonra pişman olduğunu ve cinayet direktifini iptal ettiğini söylese de şebeke polise yakalanana kadar bu plan yürürlükteydi diyor. Hassan T. olayı öğrendikten sonra “epey baş belası olduğum doğrudur ama can güvenliğimin bu kadar risk altında olduğunu bilmiyordum” diyor. Canından edilen, onuruyla oynanan işçi patrona karşı en ufak bir kalkışmada bulunduğunda bu olay tüm basın grupları tarafından ‘barbarlık, saldırganlık, vandallık’ gibi kelimelerle haberleştirilirken bu olaya dair basının tamamen sessiz kalması ise büyük tepki topladı.

Kaynak: hiya.fr/2021/06/05/las *Bir Personel Yönetim Metodu Olarak Cinayet

İlgili İçerikler

Son Eklenenler