Ana Sayfa Çeviri Çeviri | Corona virüs ekonomisi bunu en az karşılayabilecekleri mahvedecek - Kim...

Çeviri | Corona virüs ekonomisi bunu en az karşılayabilecekleri mahvedecek – Kim Hart

Yeni realitenizin zor ve stresli olduğunu düşünüyorsanız, bir de şu yönden bakın: On milyonlarca insan barınak, yiyecek veya sağlık gibi temel ihtiyaçlara güvenilir bir şekilde erişmeden korona virüsü atlatmaya çalışıyor.

Bu neden önemli ?: Güçlü bir ekonomide dahi savunmasız olan insanlar, işleri bir gecede buharlaştıkça ve güvenlik ağı hizmetleri maksimum seviyeye çekildiğinde ciddi zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

İşte En Çok Acıyı Kimin Çektiğine Bir Bakış:

Evsiz insanlar: Öncelikle barınağınız yoksa “sosyal mesafe” de kuramazsınız.

-Bulaşıcı hastalıklar, birbirine yakın barınaklarda ve hijyen imkanı olmayan açık hava kamplarında uyuyanlar arasında hızla yayılabilir.

-Evsiz nüfusu genelde daha yaşlıdır, bu nedenle COVID-19’a karşı daha savunmasızdırlar.

-Milken Yaşlanma Geleceği Enstitüsü direktörü Lauren Dunning, “İnsanların dışarıda uyumasını istemiyoruz, ancak başkalarının virüse maruz kaldığı bir sığınakta onları riske atmak da istemiyoruz,” dedi ve ekledi: “İnsanların uygun şekilde karantinaya alınabilmesi için acil barınak açmaya odaklanmalyız.”

Düşük gelirli işçiler: Saat başı ücretle çalışan, yemek servisi, temizlik işleri ve hatta okul öncesi öğretmenleri bile maaşlarında ücret kaybı yaşıyor ve inanılmaz derecede az olan kar marjları yok edilmek üzere.

-53 milyon Amerikalı – ABD’li işçilerin% 44’ü – saatte 10,22 dolara çalışıyor. Bu da  yılda yaklaşık 24,000 dolar yapıyor.

-Brookings Enstitüsü üyesi Martha Ross’a göre, düşük ücretli işçilerin yaklaşık yarısı aileleri için tek gelir kaynağı.

-“Bu iflas etmiş bir Ekonominin içindeki, zaten normalde de daha savunmasız olan bir işgücünün resmi.”

Kırsal alanlarda yaşayan yaşlılar: Kırsal bölge sakinleri genelde daha yaşlıdır ve hastalık izni veya sağlık hizmetlerine erişim olasılıkları daha düşüktür.

-Son 10 yılda 100’den fazla kırsal bölge hastanesi kapatıldı.

-Yakınlarda doktoru olmayan veya sağlık sigortası olmayanların test ve tedaviden mahrum kalma olasılığı daha yüksek.

Bekar ebeveynler: İş yükünü (hala sahiplerse) ve kendi başlarına çocuk bakımını üstlenirler.

-Bir araştırmaya göre 1.500 ailenin üçte ikisi korona virüs salgını nedeniyle finansal mücadele veriyor ve gelirlerini kaybediyor veya yakında kaybetmeyi bekliyor.

-Ailelerin% 80’i üç ay içinde barınma ve yiyecek masraflarını karşılayacak kadar paraya sahip olamamaktan endişe duyuyor; % 46’sı iki hafta içinde gelirlerinin tükeneceğinden endişe ediyor.

Özel ihtiyaçları olan çocukların ebeveynleri: Fiziksel, duygusal ve zihinsel engelleri olan çocuklar genellikle, çoğunluğu haftalardır kapalı olan devlet okulu sistemleri aracılığıyla sağlanan terapi ve hizmetlerle eğitim görür.

-Özel ihtiyaçları olan çocuklara bakarken mali baskılar yaşamak ve uzaktan çalışmak ebeveynler için, özellikle de birden fazla çocuğa bakanlar için aşırı stres yaratabilir.

Yoksul aileler: Çocuklar koşulların insafına kalmış durumda. Okul olmadan, rutin ve güvenilir yemeğe erişim sorunu yaşıyor ve çevrelerindeki yetişkinlerde gördükleri kaygıyı üstleniyorlar.

-Ebeveynler Birliği araştırmasına göre, ücretsiz veya düşük fiyatlı okul yemekleri alan çocuklu ailelerin yarısından fazlası çocuklarını besleyebileceğinden endişe duymaktadır.

-Çocuklarının okulları kapanmış olan ailelerin yaklaşık üçte biri ilçelerinde nereden yiyecek alabileceklerini bilmemektedir.

Akıl hastası veya bağışıklığı zayıf olanlar: Bu hasta grubunda, tedavi sürecinden önce var olan birçok karmaşık durum vardır. Genellikle sosyal damgalanma ve hizmete erişim eksikliği nedeniyle tedaviye ulaşamazlar.

-Akıl hastalığından muzdarip insanlar, krizin stresiyle uğraşmakta zorluk çekebilir ve nereden yardım isteyeceklerini bilmiyor olabilirler.

-Bağışıklığı zayıf olanlar, bulunması zor olabilen tedavilere ve aynı zamanda koronavirüse karşı daha duyarlı oldukları için özel bakıma ihtiyaç duyabilirler.

Mahkumlar: Axios’dan Stef Kight, herkesi kilitlemeden veya hücre hapsine koymadan aşırı kalabalık hapishanelerde sosyal mesafeye ulaşmak zor diyor.

-Birçok eyaletette Federal hapishanelerde aile, arkadaş ve avukat ziyaretleri durduruldu.

-Düzgün el yıkama her zaman mümkün değildir ve el dezenfektanları genellikle hapishanede kaçak olarak kabul edilir, çünkü alkol içerebilirler.

Kaynakhttps://www.axios.com/coronavirus-economy-layoffs-children-families-bad-d588cc93-ff26-4031-8be8-5654cce05a15.html

İlgili İçerikler

Son Eklenenler