Ana Sayfa Haber Cerattepe'de ve Murgul'da maden işçileri grevde: "İşveren taleplerimizi harfiyen yerine getirene kadar...

Cerattepe’de ve Murgul’da maden işçileri grevde: “İşveren taleplerimizi harfiyen yerine getirene kadar direneceğiz!”

Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde çalışan 1000’i aşkın sayıda maden işçisi eş zamanlı olarak 9 Ocak gece saat 02.00’de greve başladı.  Komite şeklinde güçlü bir iç örgütlenme sağlayan işçiler  1 Mayıs, Cumhuriyet Bayramı gibi resmi bayramlarda tatil ya da ek mesai ücreti haklarını da kapsayan tüm haklarını kazanana ve taleplerini Cengiz İnşaat’a kabul ettirene kadar mücadeleye devam edecek.

Üretimin tamamen durduğu işletmede, maaşların yükselmesi ve maaş koşullarının iyileştirilmesi talebi ile hak ettikleri maaşı alamayan  işçiler taleplerin karşılanana kadar grevi sürdüreceklerini ifade etti.

Grev başlamasının ardından Eti Bakır A.Ş. yetkilileri, işçi temsilcilerini görüşmek için idari binaya çağırdı. İşçiler kesin bir sonuç almadan idari binaya gidip görüşmeyi reddetti.

Eti Bakır işçileri 4/12 vardiyası araçlarının önünü keserek diğer işçileri de greve kattı.

İşçiler yüzde 25 zam ve iki ikramiye taleplerinde kararlı

Eti Bakır A.Ş. Murgul İşletmeleri Müdürü Sinan Kabaloğlu, işçi temsilcileri ile görüşerek yüzde 20 zammı kabul ettirmeye çalıştı. Ancak işçi temsilcileri yüzde 25 zam ve iki ikramiye taleplerini tekrarladı. Kabaloğlu yüzde 20 zamda ısrar edince işçi temsilcisi direnişteki işçilere “Arkadaşlar kabul ediyor musunuz?” diye sordu. Grevdeki işçiler de hep bir ağızdan ‘‘Hayır’’ cevabı verdi. Bunun üzerine işçi temsilcileri taleplerinde kararlı olduklarını tekrar hatırlatarak Kabaloğlu’nu gönderdi.

İşyeri komite sözcüsü  “İşveren tüm taleplerimizi harfiyen yerine getirinceye kadar direnişi sürdüreceğiz.” dedi.

Akarşen İşletmesi şantiye işçileri de bugün iş bırakarak Greve katıldı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler