Ana Sayfa Güncel Cerattepe ve Murgul maden işçileri: 'Biz üretiyoruz, emeğimizin değerini belirleyebilmenin mücadelesini veriyoruz'

Cerattepe ve Murgul maden işçileri: ‘Biz üretiyoruz, emeğimizin değerini belirleyebilmenin mücadelesini veriyoruz’

Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde çalışan yaklaşık 700 maden işçisi eş zamanlı olarak 9 Ocak gece saat 02.00’da greve başladı. Komite şeklinde güçlü bir iç örgütlenme sağlayan işçiler 4 yıldır her bölüm ve vardiyalarda oluşturdukları komitelerin temsilcilerinden oluşan yürütme aracılığıyla işveren Mehmet Cengiz’le masaya oturuyorlar. 4 yıldır da şartlarını kabul ettirerek masadan kalkıyorlar. İşçilerin bu sene şartları %25 zam, 2 ikramiye ve maaşları alt kademede olan işçi arkadaşlarının şartlarında iyileştirmeydi. Bu şartların kabul edilmemesi üzerine aynı anda iş bırakan maden işçileri direnişlerine devam ediyor. Öz örgütlülüklerine güvenleri sonsuz olan işçiler mücadelelerini değerlendirdi.

Cengiz Holding’in şartlarınızı kabul etmemesi üzerine iş bıraktınız. Biraz bize direniş sürecindeki gelişmelerden bahsedebilir misiniz?

H.O: Biz Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece 2’de eyleme başladık. Sabah müdürlerle görüştüğümüzde üst kademeye %16 zamdan yukarı çıkılmayacağını alt kademe için de %17 zam oranı söylediler. Biz bu teklifi reddettik. Salı günü akşamüzeri tekrar geldiler. Bu sefer de üst kademeye %17.5 alt kademeye ise %26 zam teklifinde bulundular. Biz de tüm işçi arkadaşlarımızla konuştuk, hiçbirimiz bu teklifi kabul etmedik. Sonra da müdürleri gönderdik. O süreçten sonra kimse gelip gitmiyor.

Şimdi beyazyakalı dedikleri müdürlere de çıkış verildiğini, belki de ayrıldılar haberimiz yok, bizi de ilgilendirmiyor, fabrikanın kapanacağını söyleyerek bizi yıldırmaya çalışıyorlar.

S.İ: Ülkenin nesnel koşullarını, emeğin karşılığının ne olduğunu biliyoruz. Bu sebeple adım adım farkındalık yaratarak, farkında olarak hayata tutunmaya çalışıyoruz. Biz aslında ben üretiyorum, beni gör, biz varız tutumu içindeyiz. “Maaşını alırsın, zammını görürsün” gibi yaklaşımlar bizi incitiyor. Biz koyduğumuz emeğin değerini belirleyebilmenin mücadelesini veriyoruz.

4 yıldır komite komite örgütlenerek, hiçbir sendikaya üye olmadan mücadele edip kazanıyorsunuz. Maden işkolundaki sendikalar sizle görüşüp sendika üyeliği teklif etti mi daha önce?

S.İ: 2014 yılında ve 3-5 ay önce sendikalar görüşmek istedi. Biz bu şekilde daha özgür olduğumuzu söyleyerek sendika üyeliği tekliflerini reddettik. Biz sendikaları tanıyoruz, neyin ne olduğunu iyi biliyoruz.

Yasadışı grev tutanağı mesajları gelmiş tüm işçilere sanırım.

H.O: Evet, biz de konuştuk aramızda. Gelen tebligatları kesinlikle almamak üzere kararlaştırdık. Mesajlara karşılık tulum çalarak ve direnişi büyüterek cevap verdik, hiç geri vites atmıyoruz.

S.İ: Onlar bunu her seferinde yapıyorlar. Yasal bir zorunluluk galiba. Bizim de anlaşıp işe geri dönmek üzere tutanaklarımız var. Biz şimdiye kadar birlikte mücadele ederek kazandık, şimdi de ayaklarımız yere basarak ve birlikte hareket ederek kazanacağız.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler