Ana Sayfa Güncel Çemobsan'da tacize ve mobbinge itiraz eden işçi işten atıldı

Çemobsan’da tacize ve mobbinge itiraz eden işçi işten atıldı

Çerkezköy’de kurulu bulunan Çetin Group’a bağlı Çemobsan Mobilya Fabrikası’nda yaklaşık 5 aydır çalışan bir kadın işçi haksız yere işten atıldı. İşçi arkadaşımızla işten atılma sürecini konuştuk.

İşyerinde çalışma koşullarınız nasıldı?

Bölümün başında duran sorumlu amir kadınlara ağır hakaretlerde, küfürlerde bulunuyor. Kalıp bozulduğunda parasını işçilerden kesiyorlar, her hafta toplantı yapıp işçileri tehdit ediyorlar “bir hata yaparsanız işten atılırsınız” diyerek. Defalarca şikâyete gittik müdüre ancak şikayet eden herkesi işten çıkardılar.

Daha önce bir kadın işçi amirle kavga etmişti. Amir, işçinin arkasından, duymadığını düşünerek hakaret ediyor. Kadın işçi geri dönerek uyarıyor “Bir daha bana böyle şeyler söylersen kötü şeyler olacak” diyip. Amir, “Ben sana demedim” deyip işçinin arkasından tekrar hakaretlerde bulunuyor. O zaman da amiri uyarmıştım “Senin ağzın çok bozuk, düzelt kendini. Burada kimseye böyle hitap edemezsin” diyerek.

Geçen aylarda temizlik konusunda bir toplantı oldu. Kalite kontrol sorumlusu geldi ve bir daha temizlemezseniz etrafı tutanak tutulacak dedi. Amir, hepimizin önünde “Ben bu xxx’lere söylüyorum, dinlemiyorlar” diyor. Ertesi gün o kalite kontrol sorumlusu bana neden sesinizi çıkarmadınız dedi. Ardından bu amirini üretim müdürüne şikayet ettim. Ancak müdür, amirin yanında oldu “isteyerek söylememiştir” diyerek.

İşten atılma süreciniz ne şekilde gelişti?

Geçtiğimiz Pazartesi günü için 1 ay öncesinden randevu almıştım. Baş müdür bana izin vermedi. Fakat hastaneye yine de gittim ve rapor aldım. Kalite-kontrol müdürü raporumu görmek istedi.

Yemekler çok kötü olduğu için haftada bir ya da iki gün dışardan çiğ köfte siparişi verip onu yiyoruz. Makinalarımız otomatik çalışıyor, 1 saat arayla topluyoruz. O arada da yemek söylüyorduk. Bunu birkaç kez müdür de görmüştü. Ancak benimle arası bozuk olduğu için o gün tekrar gördüğünde biz 3 işçiye tutanak tutturdu.

ATAK FARMA KOZMETİK şirketleri var, güvenlik 1 saat sonrasında bu 3 kişiden yalnızca beni çağırıp buraya götürdü. Muhasebe müdürüyle konuştum, hakkımda birkaç ayrı tutanak tutulduğunu söyledi. Hiçbirinden haberim yoktu, ne olduklarını sordum. Bana izinsiz işe gelmediğim için tutulduğunu söyledi. Haksız yere tutanak tutulduğunu söyleyip raporumun fotokopisini gösterdim. Bu kez senden memnun değiller deyip çıkışımı vermemi istediler. Ben ise “işimden memnunum, çalışmayı seviyorum” deyip kabul etmedim. Beni bir süre sonra tekrar çağırdılar. Bir kağıda sadece Cuma günü yaşanan dışardan yemek söylediğimiz olayı benim adımı yazmışlar. Halbuki raporsuz olduğumu iddia edip o yüzden işten çıkaracaklarını söylemişlerdi. Ben hazırladıkları kağıdı imzaladım. 19 Kasım’a kadar çalışmaya devam edeceğim.

ÇETİN GÜVENLİK ŞİRKETİNİN TARİHİ

90’lı yıllarda yaşanan Kardak Krizi’nde, Kardak Kayalıkları’na çıkarma yapan Türk astsubaylardan biri olan Ahmet Çetin, terhis olduktan sonra Çerkezköy’de Çetin Güvenlik Şirketi’ni kurdu. İlk başta sahil güvenlik olarak kurulan şirket, yıllar içinde bugünkü Çetin Group’a dönüşerek tekstilden cam sanayine, temizlikten güvenliğe kadar bölgedeki çoğu fabrikaya taşeron işçi gönderiyor. Zamanla lojistik şirketi kuran Çetin Group fabrika da satın alıyor. Atak Farma Kozmetik’le Flormar, LC Waikiki, DeFacto gibi büyük şirketlere üretim yapıyor. İşverenler tarafından korunan şirket, sendikalı fabrikalarda bile hüküm sürüyor. Çorlu, Çerkezköy, Saray, Kapaklı’ya kadar birçok fabrikaya taşeron gönderiyor, lojistik işlerini dahil yapıyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler