Ana Sayfa Güncel Bu akşam izleyeceğiniz Devlet Tiyatrosu oyunlarında oyuncuların ortak derdini hiç düşündünüz mü?

Bu akşam izleyeceğiniz Devlet Tiyatrosu oyunlarında oyuncuların ortak derdini hiç düşündünüz mü?

Sözleşmeli olarak Devlet Tiyatroları’nda çalışan mezun sanatçılar kadro açılması için imza kampanyası başlattı. Mezun sanatçılar, “Bu akşam izleyeceğiniz Devlet Tiyatroları oyunlarında sahnede görev alan bir çok oyuncunun ortak bir derdi var” diyerek seyircilere seslendi.

Sözleşmeli çalışan mezun sanatçılar Devlet Tiyatroları’nda kadro açılması için imza kampanyası başlattı. “Devlet Tiyatroları ve Devlet Opera ve Balesi’nin Sözleşmeli Sanatçılarına Kadro İstiyoruz” başlığıyla açılan imza kampanyasında, mezun sanatçıların yaşadıkları hak gaspına dikkat çekildi. İmza metninde, “Devletin sözleşmeli sanatçılarının bu mağduriyetlerini gidermesini, onlara kendilerine bir hayat kurabilecekleri olanaklar sağlamasını istiyoruz” vurgusu yapıldı.

Ayrıca sözleşmeli çalışan mezun sanatçılar sosyal medya hesaplarından bir mesaj yaygınlaştırarak yaşadıkları hak gasplarını anlattı ve seslerinin duyulmasını istedi.

Sosyal medyada paylaşılan metnin tamamı şu şekilde:

Sayın Seyirciler,
Bu akşam izleyeceğiniz Devlet Tiyatroları oyunlarında sahnede görev alan bir çok oyuncunun ortak bir derdi var. Devlet tiyatrolarında Mezun Sanatçılar diye bir işe alım var. Adı Mezun sanatçılar kadrosu ama yasası ve güvencesi yok. Oyun başına sözleşme yapılıyor. Yani oyuncular yevmiye usulü çalışıyor.
Aynı gün içinde 2 oyunda da oynasa, gündüz prova artı akşam oyun dahi oynasa tek yevmiye alıyor. Günlük yevmiyelerini almak için ortalama 12 saat mesai harcıyor.
Devlet Tiyatrosunun bu mezun sanatçılara ihtiyacı var. Çünkü genç kadrosu yok. Kadrolu sanatçılarla aynı zaman diliminde çalışan, mezun sanatçıların aralarındaki maaş farkı neredeyse %100. Şöyle ki; sezonda bir kadrolu sanatçının aldığı maaşın yarısını alabilmesi için en az 5 farklı oyunda görev alması gerekiyor mezun sanatçının.
Yıllık kazançları yılın yarısından sonra asgari ücretin altında ve yaza doğru tamamen yok olmakta…
Elbette statüleri olmadığı için teşvikleri de yok…
Bu şekilde yıllarını Devlet Tiyatrosuna vermiş 700 mezun sanatçı, yeni torba yasayla çıkan sözleşmelilerin kadroya alınmasından faydalanarak çalışma koşullarında iyileştirme, kurum içinde bir revizyon talep etmekteler…
Yevmiyeli mezun sanatçılar sezonun kapanmasıyla işsiz yani maaşsız. (En az 3 ay)
Kısıtlı kadro verildiği için (7 yıldır sınav açılmamakta) güvencesiz çalışma koşullarına mahkum…
Mezun sanatçılar, mevcut sözleşmeleri gereği işçi ya da memur statüsünde olmayıp mevsimlik işçi statüsünde, her yıl yeni oyunlar için açılan sınavların sonucunda yer aldıkları projelerde günlük sigorta ve yevmiye ile hiç bir gelecek planı yapamadan çalışmaya devam ediyor.
Sanatçılar arası bu ayrıma bir son verilerek ( talepleri 50 kişilik kadro sınavı gibi geçici çözümler değil ) sahnede izlediğiniz Mezun sanatçıların çalışma hakları ve güvenceleri yeniden düzenlemelidir.
En azından paylaşarak sesimize güç olur musunuz?

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler