Ana Sayfa Güncel "Biz bir tarım ülkesiyiz" artık bir efsaneye dönüşürken: Tarım ürünlerinde son durumumuz

“Biz bir tarım ülkesiyiz” artık bir efsaneye dönüşürken: Tarım ürünlerinde son durumumuz

Kapitalizmin bir tercihi olarak Türkiye tarım ülkesi olmaktan çıktı ve artık sanayi ve emperyalist sistemin tercihlerinden dolayı bir hizmet ülkesi. Büyüklerimizin anlattığı “Ürettiğimiz tarım ürünleri ile dünyanın geri kalanını doyuruyoruz” hikayesi bir efsaneye dönüşürken, Vergi Uzmanı Ozan Bingöl’ün tarım üretiminde geldiğimiz son noktayı ifade ettiği derlemesini sizlerle paylaşıyoruz.

FINDIK: Dünya fındık üretiminin %85’i Türkiye’de, yıllık ihracatımız ortalama 2,3 milyar dolar. Fındığı markalaştırıp Nutella yapan Ferrero’nun cirosu 11 milyar dolar. Türkiye fındık üretimi için 3 milyon kişiyi çalıştırarak 2,3 milyar dolar gelir elde ederken Ferrero 22 bin kişi çalıştırarak 11 milyar dolar ciro yapıyor. Ferrero, Türkiye’nin en büyük fındık ihracatçısı Oltan Gıda’yı 5 adet fındık işleme fabrikası ile birlikte satın alıyor.

TÜTÜN: Türkiye’de 1986 yılından beri ithal tütünlerde kg başına 3 dolar, sigarada paket başına 40 cent “Tütün Fonu” uygulanmaktaydı. Cargill gibi firmalar hemen ülkede yatırıma başladı! Bugün Mısır glikozundan şeker tüketerek, şeker hastalığında rekora doğru ilerliyoruz! Bu uygulamanın amacı Türkiye tütününü, Türkiye tarımını korumak ve ihracat rakamlarını yükseltmekti. 2009 tarih ve 27447 sayılı Resmi Gazetede yürürlüğe giren Kararnameyle 2010 yılından itibaren bu fon kaldırıldı. Tütün fonunun kaldırılması ile Türkiye tütünü bitirildi, ihracat sıfıra yaklaştı, devletin 7 yılda gelir kaybı 1,1 milyar dolar oldu.

ŞEKER PANCARI: Kemal Derviş, 2001’de çıkardığı şeker kanunuyla şeker pancarı üretimi yasakladı, mısır glikozu-şeker kamışı ithalatını serbest bıraktı. Son olarak ABD menşeli 80.000 ton şeker ithalatında %50 olan gümrük vergisini de %0 yaparak şeker pancarını tamamen bitirdik.

MERCİMEK: Yıl 1982, Kanada ilk defa Türkiye’den mercimek ithal etti. Yıl 2016, biz tükettiğimiz mercimeğin %81’ini Kanada’dan ithal ediyoruz.

ZEYTİNYAĞI: 1878 Komili Osmanlı yağcısıydı. 1953 Kırlangıç Anadolu yağcısıydı. Pazarın en büyükleriydi. İkisi de  ABD’li Bunge’ye satıldı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler