Ana Sayfa Güncel Birleşik Metal İş Sendikası'ndan açık çağrı: Eskişehir'deki 500 işçinin mağduriyetini giderin

Birleşik Metal İş Sendikası’ndan açık çağrı: Eskişehir’deki 500 işçinin mağduriyetini giderin

Eskişehir’in köklü sanayi kuruluşlarından Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde işçiler dört aydır ücret alamıyor. Ayrıca bu işletmelerde Eylül ayı başından itibaren üretim faaliyeti tümüyle durdu ve yaklaşık 500 işçinin mağduriyeti her geçen gün daha fazla artıyor.

Birleşik Metal İş Sendikası, milletvekillerine, siyasi partilerin il başkanlarına ve çeşitli kurumlara gönderdiği bir mektupla, burada yaşanan sıkıntıları dile getirdi.
Yaşanan mağduriyeti protesto etmek ve kamuoyuna duyurmak için, 25 Eylül’de başlayacak bir eylem programı da hayata geçirecek.

Mektup metni:
Sayın yetkili…

Eskişehir’in köklü sanayi kuruluşlarından Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işçilerinin içinde bulunduğu güç durumun ayrıntılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Adı geçen işletmelerde sendikamız üyesi işçiler dört aydır ücret alamamaktadır. Ayrıca bu işletmelerde Eylül ayı başından itibaren üretim faaliyeti ne yazık ki tümüyle durmuştur. Yaklaşık 500 işçinin mağduriyeti her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Bilindiği üzere Zeytinoğlu grup şirketlerine TMSF tarafından 2009 yılında el konulmuştur. Bu süre zarfında işletmeler çalışmaya devam etmiş ancak şirketlerin finansal yapısı daha da bozulmuştur. Dönem boyunca şirketler yanlış yatırımlar ve yönetsel hatalar nedeniyle büyük bir borç yükü altına sokulmuştur.

TMSF geçtiğimiz yıl Haziran ayında şirketleri Zeytinoğlu grubuna iade etmiştir. Şirketleri geri alan Zeytinoğlu grubu işletmelerin içinde sokulduğu borç yükünün sürdürülemez düzeyde olduğunu ifade etmektedir. Şirketlerin, başta TMSF ve Halkbank olmak üzere çeşitli kurumlara büyük bir borç yükü altına sokulduğu anlaşılmaktadır. TMSF ve Halkbank şu anda en büyük alacaklılar pozisyonundadır.

Gelinen noktada, ihracat ve üretim rakamlarıyla ülke ekonomisine önemli katkısı olan bu işletmeler hayatını sürdüremez durumdadır. Oysa üç şirketin de müşterileri mevcuttur ve siparişleri bulunmaktadır. Ancak bırakılan borç yükü nedeniyle şirketler hammadde satın alamamakta, enerji temin edememektedir. Üretimin ve ücretlerin aksaması nedeniyle işten ayrılan işçilerin özlük hakları ve tazminatları ödenememiştir. Şirkette kalan yaklaşık 400 işçi ise dört aydır ücret alamamıştır.

1965 yılından buyana döküm ve makine imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren bu işletmelerin TMSF eliyle içine sürüklendiği bu durum sadece çalışan işçiler için değil, hem Eskişehir ve çevresi hem de bir bütün olarak ülke ekonomisi için büyük kayıptır. Sendikamız sorunun çözümü için başta devlet yetkilileri olmak üzere her kesimin çaba göstermesi gerektiğini düşünmektedir.

Mağduriyeti günden güne artan işçiler için talebimiz öncelikle işletmelerin üretime devam edebilmesine yönelik adımların atılmasıdır.

Bu doğrultuda, şirketlerin hammadde ve enerji temini başta olmak üzere üretimin devamı için gerekli girdilerin sağlanabilmesi, işçilerin birikmiş alacakları ile ücretlerinin düzenli ödenebilmesi için TMSF ve Halkbank’a olan borçlar ertelenerek yeni bir yapılandırma gerçekleştirilmelidir. Şirketlerin tekrar çalışır ve üretir hale gelmesi bu şekilde sağlanabilir.

Konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstereceğinize, işçilerin ve ailelerinin mağduriyetlerinin son bulması için katkınız olacağına inancımızla saygılar sunuyoruz.

DİSK/Birleşik Metal İşçileri Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

Mektubun gönderildiği kişi ve kurumlar:
BAKANLAR

1 – Zehra Zümrüt SELÇUK (T.C. AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI)
2 – Mustafa VARANK (T.C. SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI)
3 – Ruhsar PEKCAN (T.C. TİCARET BAKANI)

ESKİŞEHİR VEKİLLERİ

AKP
1- Nabi Avcı
2- Harun Karacan
3- Emine Nur Günay

MHP
1- Metin Nurullah Sazak

CHP
1- Utku Çakırözer
2- Jale Nur Süllü

İYİ Parti
1- Arslan Kabukcuoğlu

ESKİŞEHİR İL BAŞKANLARI

1 – Fesih BİNGÖL (SAADET PARTİSİ Eskişehir İl Başkanı)
2 – Enver TEK (HDP Eskişehir İl Başkanı)
3 – İsmail CANDEMİR (MHP Eskişehir İl Başkanı)
4 – Mehmet EKTAŞ (İYİ PARTİ Eskişehir İl Başkanı)
5 – Zihni ÇALIŞKAN (AKP Eskişehir İl Başkanı)
6 – Abdülkadir ADAR (CHP Eskişehir İl Başkanı)

Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN (ESKİŞEHİR Büyükşehir Belediye Başkanı)

Veli AĞBABA (CHP Genel Başkan Yardımcısı)

EYLEM PLANI:
25 Eylül 2019, Saat: 17.00 – Eskişehir Valilik önünde geniş katılımlı basın açıklaması

3 Ekim 2019, Saat:11.00 – İstanbul TMSF önünde basın açıklaması

4 Ekim 2019, Eskişehir AKP İl Başkanlığı önünde basın açıklaması ve oturma eylemi

22 Ekim 2019, Ankara Yürüyüşü, Çalışma Bakanlığı ve Halkbank önünde protesto eylemleri

İlgili İçerikler

Son Eklenenler