Ana Sayfa Derleme Birleşik Emek Koordinasyonu 'red kararı'na itiraz sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri yazdı

Birleşik Emek Koordinasyonu ‘red kararı’na itiraz sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri yazdı

Birleşik Emek Koordinasyonu(BEK), güvenlik soruşturması sonucu işten atılan tüm taşeron işçilerin karara itiraz süreciyle ilgili dikkat etmesi gereken hususları  madde madde hazırladı. BEK’in hazırladığı çalışmayı tüm işçilerin detaylıca incelemesini öneriyor ve okurlarımızın ilgisine sunuyoruz.

696 sayılı KHK kapsamında kadrolu taşeron işçisi olabilmek için yapılan başvurulara yönelik güvenlik soruşturması, mülakat ve sınav sürecinden sonra oluşturulan komisyonlar kararlarını vermeye başladılar. Komisyon kararlarını incelediğimizde, kamuya taşeron işçi olmaya uygun bulunmayanların neredeyse tamamının AKP muhalifi kesimlerden oluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Burada da sol, sosyalisti demokrat, alevi, kürt vs kimliğinde bulunan işçilerin özellikle seçildiğini görüyoruz. Kamunun külfetini tüm topluma yayıp, nimetlerinden ve haklarından sadece yandaşlarının yararlanacağı bir çalışma sistemini asla kabul etmeyeceğiz. Son derece keyfi, hukuk dışı uygulamaların karşısında olacağız. Bırakın Anayasa veya kanunları, kendi koydukları KHK’nın hükümlerine bile aykırı işçi seçimlerinin bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz.

İşçi arkadaşlar bu süreçte şunlara çok dikkat edelim ;

  • Kamunun kadrolu taşeronu olmak için yaptığınız başvuruya RED KARARI VERİLİNCE 3 GÜN İÇİNDE MUTLAKA YAZILI DİLEKÇEYLE İTİRAZ EDİN. Dilekçenin alındısını veya evrak kayıt numarasını alarak bir örneğini mutlaka alın.
  • Kurumunun size vereceği cevap mutlaka YAZILI olmalıdır. Sözlü red kararları sizin için bağlayıcı değildir.
  • Red kararında mutlaka GEREKÇE belirtilmeli. Kurum sizin neden KHK kapsamından yararlandırılmadığınızın GEREKÇESİNİ AÇIKLAMAK ZORUNDADIR. Sizin etnik kimliğiniz, inancınız, siyasi görüşünüz, tanıdıklarınızın, akrabalarınızın yaptıkları/kimliği vs sizin için gerekçe oluşturamaz.
  • KHK kapsamından yararlanmak için kabul edilmemeniz sizin alacak ve tazminat haklarınızı ortadan kaldırmaz. KADROYA KABUL EDİLMESENİZ DAHİ ALACAK VE TAZMİNATLARINIZI ALABİLİRSİNİZ. Ödenmezse İŞ MAHKEMESİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ.
  • KHK kapsamından yararlanmak için GEÇMİŞE DÖNÜK HAKLARINZIDAN FERAGAT ETMENİZ GEREKMEZ.
  • Kuruma yaptığınız başvuru RED edilince KURUM İŞLEMİNİN İPTALİ İÇİN İDARE MAHKEMESİNE DAVA AÇABİLİRSİNİZ. İLK RED KARARININ SİZE YAZILI OLARAK BİLDİRİLMESİNDEN İTİBAREN 60 GÜNLÜK SÜRE İÇİNDE YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİYLE İDARE MAHKEMESİNDE İPTAL DAVASI AÇABİLİRSİNİZ.
  • Seninle aynı durumda olan işçi arkadaşlarınla BİRLİKTE HAREKET EDİN. Tanıdık, eş dost bulmakla bu sorunu çözemeyeceğinizi, karşınızda size karşı topyekün bir saldırı olduğunu asla unutmayın !!!

 

                                                                                                       Birleşik Emek Koordinasyonu

İlgili İçerikler

Son Eklenenler