Ana Sayfa Güncel Beyza Gülmen: Ablamın morali iyi, 14 Eylül'deki ilk duruşmaya hazırlanıyor!

Beyza Gülmen: Ablamın morali iyi, 14 Eylül’deki ilk duruşmaya hazırlanıyor!

Nuriye Gülmen’in yanında refakatçi olarak kalan kızkardeşi Beyza Gülmen DW Türkçe ile yaptığı söyleşide ablası Nuriye Gülmen’in sağlık durumunu anlattı. Beyza Gülmen gittikçe zayıflayan ablasının moralinin iyi olduğunu, 14 Eylül’de yapılacak ilk duruşmaya katılmak istediğini dile getirdi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek için 176 gündür açlık grevindeki akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça 14 Eylül’de ilk kez Ankara’da hakim karşısına çıkacak. 23 Mayıs’tan bu yana tutuklu olan eğitimciler şu anda Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüs Devlet Hastanesi’nde. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Nuriye Gülmen’in kardeşi Beyza Gülmen, ablasının kas ağrılarının olduğunu, çok zayıfladığını son dönemlerde böbreklerinin ağrıdığını ifade etti.

Ablasının morali sorulduğunda ise “Morali iyi. Yoksa açlığı devam ettiremezdi.” diyen Beyza Gülmen, 14 Eylül’de yapılacak ilk duruşmada Nuriye Gülmen’in mahkemede olmak istediğini fakat avukatların ve direniş dostu hekimlerin hijyen koşulları konusunda tedirgin olduğunu ifade etti. Beyza Gülmen Ankara Savcılığının ablasının muayenesi için kendi doktorlarının yanı sıra Numune Hastanesi hekimlerinin de muayenede olma talimatı sebebiyle zorluk yaşandığını şu sözlerle vurguladı: “AİHM’in bu talebi sonrası Ankara Savcılığı, kendi hekimleriyle birlikte Numune Hastanesi’nin hekimlerinin de girmesi için araya bir talimat koydu. Onlar da girince, ablam muayene olmak istemiyor, bu nedenle de kendi doktorlarına muayene olamıyor.”

Avukat görüşlerinden de bahseden Beyza Gülmen, günlük 2 saat avukat görüşme izni olduğu fakat ablasının ağrıları sebebiyle yatması gerektiği, oturarak yaptığı görüşmeleri sürdüremediği, avukatlarla daha fazla bilgi alışverişi ihtiyacı duyduğunu dile getirdi. Semih Özakça’nın hareket kabiliyeti açısından ablasından daha iyi olduğunu ifade eden Beyza Gülmen, Semih ve Nuriye’nin sağlıkları el verdiğince 14 Eylül’e hazırlandığını vurguladı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler