Ana Sayfa Güncel Bağımsız Maden İş Polyak direnişinin 3. etabı için 4 Ocak'a kadar süre...

Bağımsız Maden İş Polyak direnişinin 3. etabı için 4 Ocak’a kadar süre verdi

Özyeğin/Fiba Grup’a bağlı Polyak Madencilik’te sendikal baskılara, mobbinge ve işten atma saldırısına karşı direniş kararı alan Bağımsız Made İş sendikasının direnişi sürüyor. Sendikanın direnişin 2. etabı olarak duyurduğu maden giriş çıkışlararını kesme eylemi sonucu geçtiğimiz çarşamba günü ve gecesi direnişçiler 7 defa jandarma tarafından darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Tavizsiz bir direniş çizgisi geleneği yaratan Bağımsız Maden İş dün yaptığı açıklama ile 4 Ocak tarihine kadar işveren tarafından somut bir adım atılmazsa direnişin 3. etabına geçileceğini ilan etti.

Buna göre: Direniş süresiz olarak Fiba Grup‘a / Özyeğinlere ait holding binaları, üniversite, vakıflar, mağazalar, markalar, patronların evleri ve TÜSİAD binalarına taşınacak ve buralar eylem alanına dönüştürülecek.

Sendikadan yapılan açıklamanın tamamı:

Bugün direnişimizin 34. günündeyiz. Polyak maden önündeyiz. Üyemize karşı yapılan haksızlık son bulana kadar bu yoldan asla dönmeyeceğiz.

Üyelerimize yönelik olarak işletme içinde oldukça yaygın halde istifa etmelerine dönük baskılara dair bilgiler alıyoruz. Not edip belgeliyoruz. Polyak yönetimini bir kez daha yasalara uymaya davet ediyoruz.

Diyalogla çözüm için tam bir ay düşük profilli bir direniş çizgisiyle bekledik. Belediye Başkanları, kaymakamlar, muhtarlar, dernek başkanları, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri dahil etkisi, katkısı olabilecek herkesle defalarca görüştük. Polyak yöneticileri yalanlarla ördükleri propagandayla her türlü kötülüğü inşa ettiler, provakatif girişimlerde bulundular, işletmeyi kapattırmaya çalıştığımız yalanıyla bazı işçileri üzerimize salmaya dönük girişimler içinde oldular. Sabırla diyalogçu tavrımızda ısrarcı olduk. Polyak yönetimi bizim barışçıl tavrımızı aşağılamaya kalkınca sendikamız neler yapacağına dair çok küçük bir örnek pratik sergiledi iki gün boyunca.

Tek bir üyemize dahi yapılan en küçük haksızlıkta sonuncumuza kadar direniriz ve bu direnişin yaratacağı her türlü olumsuz tablonun asıl sorumlusu çözüm için adım atmayan, kibirle hareket eden Polyak yönetimi olur. Sendikamız, Polyak yönetimine haksız atma kararı alırsanız direnişin başlamasına da siz karar vermiş olursunuz biçiminde defalarca uyardı. Uyarılarımız asla dinlenmedi. Tekrar uyarıyoruz 4 Ocak Çarşamba gününe kadar sorunun diyalog yoluyla çözümü için bekleyeceğiz.. Somut bir çözüm üretilirse çözüme katkı sunan herkese teşekkür edeceğiz. Üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz. Olumsuz bir tavırla karşılaşırsak mecburen Direnişin 3. Etabına Polyak maden önünde ve Özyeğinlere ait holding binası, vakıflar, markalar, evleri ve TÜSİAD önüne direnişimizi süresiz olarak taşıyacağız.

Dost sendikalar, gazeteciler, emek örgütlerleriyle birlikte koca bir holdingin tek bir işçiyi yalanlarla linç etmesine müsade etmeyecek her türlü demokratik fiili meşru eylem hakkını kullanarak tüm halkımızın dayanışmasına sığınacağız. Direnişimizi destekleyen emekçi dostlarımıza, madenci kardeşlerimize çok teşekkür ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Direne Direne Kazanacağız!
Yaşasın Sınıf Dayanışması!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler