Ana Sayfa Ekoloji Ayman Yaylası köylüleri direnişte!

Ayman Yaylası köylüleri direnişte!

Bolu Kıbrıscık Yolu üzerindeki Ayman Yaylası mevkiinde yapılması planlanan taş ocağına karşı köylüler direnişte.

Seben ilçesinde yapılacak HES barajının inşaatında kullanılacak olan taşları çıkarmak için Ayman Yaylası’nda taş ocağı projesi yapılması planlanıyor. Eğer çevre katliamı yaratacak bu proje tamamlanır ve taş ocağı yapılırsa yaklaşık 1500 ağaç kesilecek, yüzlerce hayvan katledilecek, evsiz bırakılacak.

Geçtiğimiz günlerde henüz yasal izinler tamamlanmadan iş makineleri erken saatlerde aniden yaylaya girdi ve jandarma gözetiminde merada ve ormanlık alanda çalışmalara başladı.

Üretim izni daha tamamlanmadan ağaçların kesilmeye başlanmasıyla makinelere engel olmak için eylemliliğe geçen köylülerin direnci sonuçsuz kalmadı. Şimdiye kadar sessizliğe gömülen DSİ, taş ocağı alanı için MİGEM, ÇED ve Orman İzni gibi yasal izinlerin tamamının alındığını söyleyen gerçiğin tam tersi bir açıklama yaptı.

Mera ve ağılları, evleri zarar görecek hatta belki de yok olacak köylüler, şimdiye dek yaklaşık 150-200 ağacın kesilmesiyle başlayan katliam karşısında yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı.

Yürütme şimdilik durduruldu. Ancak bu kesin sonuç değil. Bu doğa düşmanlarını yaylalardan defetmek için köylüler herkesi desteğe çağırıyor.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler