Ana Sayfa Güncel Ataşehir Belediyesi'nde KHK ile işten atılan işçiler: Bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz

Ataşehir Belediyesi’nde KHK ile işten atılan işçiler: Bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz

Ataşehir Belediyesi’nde hukuksuzca gerçekleştirilen güvenlik soruşturmaları bahane edilerek kod 42 ile işten atılan 4 işçi süreç ile ilgili açıklama yaptı. 2018 yılında da benzer sebeplerle işlerinde edilen işçiler, 9 günlük direniş sonucu işlerine geri dönmüşlerdi. 2022 Ağustos ayında tekrar işten atılan işçiler bu hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını, aksi halde mücadeleden geri durmayacaklarını söyledi.

İBB ile başlayan güvenlik soruşturması gerekçesi ile işten çıkartılmalar Ataşehir Belediyesi ile devam ediyor.
Yaklaşık 1 yıl önce İstanbul Valiliği Güvenlik Şube bizden savunma istedi, devam eden dava dosyalarımız gelen istihbarat raporları üzerinden savunma yaptık. Sonrasında hiçbir açıklama yapılmadan direkt ihraç edildik.
Biz Ataşehir Belediyesi’nde 8 ile 13 yıl arasında değişen sürelerde çalışan işçileriz. 8 Ağustos’ta belediyenin işletme ve iştirakler müdürlüğünce telefonla aranarak müdürlüğe çağrıldık ve İstanbul Valiliğine kurulan bir komisyon tarafından alınan karar ile İç İşleri Bakanlığınca 7145 sayılı KHK’nin 375 sayılı geçici 35. Maddesinin B bendi uyarınca kamu ile görevinde çalıştırılmayacağımız hususunda bir yazı geldiğini sözlü tebliğ ettiler. Avukatımız Mürsel Ünder ile birlikte Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı, müdürler ve hukukçuları ile yapılan görüşmelerde bu uygulamanın Anayasaya aykırı olduğunu, bizim statümüzün işçi olmasına rağmen memurlar için geçerli olan bir kanun ile işten çıkartılarak bu hukuksuzluğa ortak olunmaması gerektiğini ifade ettik ancak 16.08.2022 tarihinde SGK’dan çıkış işlemlerimiz kod 22 ile yapıldı, iş akdimiz feshedildi. Hakkımızda açılan ancak kesinleşmeyen hüküm almadığımız davalardan ötürü masumiyet karinesini çiğneyerek bu hukuksuzluğa ortak olan CHP Belediyeleri de en az İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı kadar suçlu ve sorumludur.
Bugün siyasi iktidar kendisine muhalif olan karşısında duran tüm kesimleri bir şekli ile zaten yaftalıyor.
2018 yılında 696 sayılı KHK ile taşerondan belediye şirketlerine geçirilme surecinde de benzer bir işten çıkartma yaşamıştık. Yaklaşık 150 kişi 9 günlük bir direniş ve müzakereler ve o süreçte CHP Genel Merkezince belediyelere gönderilen genelge ile işimize dönmüştük.
Geldiğimiz nokta CHP Genel Merkezi İstanbul İl Başkanlığı kendi genelgesine ve 2019 yılında 117 CHP’li Milletvekilinin Anayasaya iptal başvurusu yaparak KHK ve güvenlik soruşturması Anayasaya aykırıdır kararına rağmen görüşme çabalarımız sonuçsuz kalmıştır.
İstanbul İl başkanı Canan Kaftancıoğlu ve birçok CHP’li ile ilgili de benzer suçlamalarla davalar açıldığını biliyoruz.
Bunlara sahip çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün bize uygulanan bu haksızlığa hukuksuzluğa karşıda sahiplenici olmasını, yapılan güvenlik soruşturmalarının hukuka ve vicdana aykırı olduğunu deklare ederek ,biz işçilerin işlerimize iadesi için gerekli adımları atmasını en kısa sürede bekliyoruz.
Biz emeği ile çalışan işçiler bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz.
KHK ile işten atılan Ataşehir Belediye İşçileri
Melike Şahin
Ümit Akdağ
Hasan Karakuş
Özgür Ulaş Yıldız
İlgili İçerikler

Son Eklenenler