Ana Sayfa Güncel Aroma'da 20.günde anlaşma sağlandı: Sözleşmeli işçiler şartlardan memnun değil

Aroma’da 20.günde anlaşma sağlandı: Sözleşmeli işçiler şartlardan memnun değil

Bursa’da yer alan Aroma fabrikasında işveren ile sendika arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamamasının ardından greve başlayan Aroma işçilerinin grevi 20.gününde anlaşma ile sonlandı. Tek Gıda-İş Sendikası ve işveren arasında yapılan 5 saatlik görüşmenin ardından kadrolu işçiler sözleşme şartlarından memnun kalırken sözleşmeli işçiler şartların yetersizliğini vurguladı.

Evrensel’de yer alan habere göre toplusözleşme görüşmelerindeki uyuşmazlık nedeniyle işçilerin bayramı fabrika önünde geçirdiği Aroma’da anlaşma sağlandı.

Anlaşmaya göre işçilere ilk yıl brüt 430 TL, ikinci yıl ise enflasyon artışı kadar zam yapılacak. İşçiler 4 tl kıdem zammı ve 1,5 puan sözleşme farkı alacak. Kıdem zammı olan 4 TL ikinci yıldan itibaren uygulanacak.

Ayrıca mevsimlik çalışan 38 kişiden 10’u Ocak ayında kadroya alınacak. Geriye kalan 28 işçi ise 2018 yılı içinde kadroya geçecek.

İşçiler, sözleşmenin kadrolu işçiler açısından olumlu iyileştirmeler içerdiğini ancak sözleşmeli işçiler açısından yetersiz olduğunu söyledi.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler