Ana Sayfa Güncel Alo Umut-Sen Soru/Cevap: ''Uzaktan çalışan işçiler sözlü olarak işten çıkarıldıysa ne yapmalı?''

Alo Umut-Sen Soru/Cevap: ”Uzaktan çalışan işçiler sözlü olarak işten çıkarıldıysa ne yapmalı?”

Bugün ücretsiz izin uygulamasına son verilmesi sonrası yaşanan hak gaspları konusunda Alo Umut-Sen hattına sıkça sorulan birkaç sorunun yanıtı sizlerle paylaşacağız.

Uzaktan çalışan ve fiili olarak işyerine gitmeyen işçiler sözlü olarak işten çıkarıldıysa ne yapmalı?

Uzaktan çalışan işçilerin sözlü şekilde telefonla kendisine ulaştırılan işten atılması bildirimi sonrasında işçinin şirketin mailine buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz örnek tutanaktaki gibi bir maili şirketin kurumsal hesabına(işyeri temsilcisi veya patrona) yazması gerekir. ”X tarihinde evden çalıştığım X şirketinden X isimli kişiden ……. gerekçeyle iş akdime son verildiği bilgisini sözlü olarak aldım. Tarafıma usulüne uygun yazılı ve açık net gerekçeli bir belge iletilmesini istiyorum.” gibi. Bu mailde şahit gösterme gibi bir zorunluluğunuz elbette yoktur. Şirketin kurumsal hesaba yazacağınız maile cevap vermemesi muhtemeldir.

Bu durumda, evden çalışma sistemine giriş yaparak çıkışınız yapıldıysa giriş yapılamayacak sistemin ekranın görüntüsünü almalısınız. Sisteme giriş yapabilmişseniz sistemden işlem yapmanız da önemlidir. İşe dair yazışma gibi. Sonraki adımda bu ekran görüntüsü, mailiniz vb belgeleriniz ile noter aracılığı ile şirkete ihtarname çekmelisiniz. İhtarname en garantili yöntemdir. Bunun dışında ALO 170’i arayarak ve İŞKUR’a yapılacak şikayetle de işlem yapılabilir. Bu şikayetlerin örneği sitemizde mevcuttur.

Detaylı bilgi için bize ulaşın | ALO Umut-Sen: 0(552) 286 56 36

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler