Ana Sayfa Güncel Akkuyu NGS taşeronu IC İçtaş'ta işçi kıyımı

Akkuyu NGS taşeronu IC İçtaş’ta işçi kıyımı

HİÇBİR BİLGİ VERİLMEDEN İŞ SAHALARINDAN UZAKLAŞTIRILDILAR

Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında çalışan işçiler, Temmuz ayında hükümet tarafından verilen %30 zammı bile alamıyordu. Şirketin iki ortağından olan, AGİ’leri ödemeyen IC İçtaş’ın %23 zammı kabul ettirerek çalışmaya devam etmeleri beklentisi işçiler tarafından kabul edilmeyince 26 Ağustos’ta Aydıner İnşaat ve alt taşeronları olan Albü, Seylan, Gürlü gibi şirketlerde çalışan işçiler çalışma kampından servislerle Mersin Otogarı’na götürülmüş ve içeride kalan maaşlarından avans verilerek iş sözleşmeleriyle ilgili bir bilgilendirme olmaksızın nükleer sahasından uzaklaştırılmışlardı.

Tüm bu taşeron şirketlerden, sadece Albü’den 205 işçi olmak üzere, toplam 580 işçi ücretli veya ücretsiz izinle çıkarıldıklarının yahut iş çıkışlarının verilip verilmediği bilgisi olmadan, çoğu bir yılını doldurmamış işçiler ihbar tazminatı ödenmeden iş sahalarından uzaklaştırılmıştı.

RAPORLU İŞÇİ DEVAMSIZLIKTAN ATILDI

Aydıner İnşaat’ta, 23 Ağustos’ta %23 zam dayatmasına karşı %35 zam talebiyle başlayan iş bırakma eylemlerine katılmadığı halde raporu devam eden hasta işçi de 26 Ağustos’ta devamsızlık gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Bu gelişmelerle beraber Akkuyu NGS Şirketi’nin iki ortağından bir diğeri Rusya menşeili TSM Şirketi %35 zam, IC İçtaş bünyesindeki şirketlerden işten çıkarılma halinde ödenmesi gereken tazminat miktarı ile birlikte kendi bünyelerinde çalışma çağrısında bulundu. Daha sonra geçtiğimiz hafta İçtaş’ın tüm inşaat malzemelerini, araçlarını, teknik donanımlarını tespit edip kamptan çıkış yapmasını içeren bir tebligat paylaştı. Gazete Durum’un haberine göre TSM, Türkiye sermayeli şirketlerden Kolin ile görüşme yapmış. Nükleer santral inşaatında çalışmaların yavaşladığı bilgisi ile beraber saf dışı bırakılan yarı Türkiye yarı Rusya sermayeli IC İçtaş Şirketi hakkında yolsuzluk iddiaları olduğu işçilerce tarafımıza aktarılmıştır.

SON BİR HAFTADA 270 İŞÇİ DAHA ATILDI

Gelinen son noktada Akkuyu NGS inşaatında 26 Ağustos’ta işten atılan 580 işçinin ardından 270 işçi daha işten çıkarıldı. Tüm bu el değiştirme süreçleri, işten çıkarmaların devam ettiği ve sermayedarların en son bir hafta önce sessiz sedasız işten çıkardıkları 270 işçiye de %23 oranındaki zammı dayattıklarını gösteriyor. Bu oranı kabul eden çalışır etmeyen gider şeklinde hareket eden; bünyesinden onlarca taşeron şirket çalıştıran IC İçtaş’ın, sahadan tüm teçhizatı ve tüm taşeron çalışanlarıyla ihracının devamı için, araçlarının TSM tarafından mühürlenmiş ve başına bekçiler konarak alıkonulduğu bilgisi de bulunmaktadır.

IC İçtaş Akkuyu NGS’de işçi kıyımına son vermelidir!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler