Ana Sayfa Güncel A.Z.A.P. Kapıya Dayandı, Ali Murat Ersoy Nerede?

A.Z.A.P. Kapıya Dayandı, Ali Murat Ersoy Nerede?

2019 yılının Kasım ayından, şirketin iflasının açıklandığı 14 Şubat 2020 tarihine kadar maaşlarını almadan çalıştırılan, ardından da kıdem tazminatı hakları gasp edilerek işsiz kalan 2000 pilot, hostes, havaalanı personeli, kabin amiri ve Atlas Global şirketinin beyaz yakalı çalışanları 3 Ekim Cumartesi günü hırsız patron Ali Murat Ersoy’un evinin kapısındaydı

Atlas Global şirketinin sahibi Ali Murat Ersoy, işçilerin defaatle belirttiği üzere Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi, dolayısıyla aynı zamanda emlak zengini olan Ersoy ailesinin iktidarla yakın ilişkisi aşikar. Ali Murat Ersoy, ailesinin ve kendisinin konumundan aldığı güçle işçileri defalarca tehdit etti ve paraları ödeyeceğine yönelik sözlerle onları oyalamaya çalıştı. Yeni şirket kuracağı ve kendini dava etmeyeni işe alacağı vaatleriyle, onu dava edenin parasını ödemeyeceği tehditleriyle direnişi kırmaya kalkıştı. Hiçbir sindirme yönteminin altında kalmayan işçiler kendi kurdukları Atlas Zedeler Adalet Platformu (A.Z.A.P) aracılığı ile hem fiili hem de hukuki direnişlerini sürdürdüler.

A.Z.A.P.’ın evinin kapısına hesap sormaya geleceğini duyan Ersoy, önce çok küçük bir kısım işçinin parasını yatırdı. Eyleme bir gün kala ’’40 işçinin ismini verin onlarınkileri de yatırayım’’ diyerek direnişi bölme çabalarına devam etti. Servetinin kaynağını işçilerin, emekçilerin alın terinden alan bu patrona A.Z.A.P.’ın cevabı ise net oldu: ‘’YA HEP BERABER, YA HİÇ BİRİMİZ!’’ Kendisine mühlet verilen sürede tüm hakları vermediği için 3 Ekim Cumartesi günü işçiler Ali Murat Ersoy’un kapısındaydı. Güvenlikler aracılığıyla direnişçi işçileri ve direnişi desteklemeye gidenleri evinden uzak tutmaya çalışsa da A.Z.A.P. hırsız patrona karşı eylem planlarını duyurdu.

A.Z.A.P., AtlasGlobal logolu bir uçağı Ersoy’un evinin önünde ateşe vererek ‘’EMEK HIRSIZI ERSOY’’ sloganı eşliğinde verilen sözler tutulana, tüm işçiler haklarını alana kadar hırsız patron Ali Murat Ersoy’un tüm evleri önünde hesap sormaya devam edeceklerini ve son olarak ikamet ettiği adrese komşu olacak bir direniş çadırı kuracaklarını duyurdu.

 

A.Z.A.P.’ın basın açıklaması metnini paylaşıyoruz:

İlgili İçerikler

Son Eklenenler