Ana Sayfa Haber Ataşehir Belediyesi Part Time Öğretmenler Platformu köleliği reddediyor

Ataşehir Belediyesi Part Time Öğretmenler Platformu köleliği reddediyor

Ataşehir Belediyesi’nde part time olarak taşeron şirket bünyesinde çalışan öğretmenler (Ataşehir Belediyesi Part Time Öğretmenler Platformu) çalıştıkları kurumda yıllardır vaktinde ücret alamama, söz verilmesine rağmen kadroya alınmama, yüksek enflasyon ve yoksulluk koşullarında geçinmenin oldukça güç olduğu bu süreçlerde maaş almadan aylarca çalıştırılma sorunlarının ve uğradıkları sayısız mobbingin karşısında daha fazla sessiz kalmayarak Öğretmen Sendikası çatısı altında bir araya geldiler. Sendikanın sosyal medya hesapları üzerinden sorunlarını ve taleplerini açıkladılar:

“Bizler yıllardır kurumda sanat eğitmenleri olarak emek eden, hayatının çoğu zamanını belediyemizin kültür merkezlerinde geçiren ve buna göre geri kalan hayatını planlayan, binlerce kursiyere sanat eğitimi veren part time öğretmenleriz. Yaşadığımız ücret hakkı sorununun belli aralıklarla çözülebildiğini gördük fakat yeni yılla birlikte kurum içinde iletişimi öncelemeden derslerimizin durdurulmasına kadar varan sorunlar yumağı ile karşı karşıya bırakıldık. Sizler de bilirsiniz ki kurum ders programını önemseyerek ve önceleyerek hayatını idame ettiren eğitmenler olarak kadrolu çalışan statüsüne göre daha güvencesiz hayat şartlarına sahibiz. Derslerimizin Nisan ayı boyunca durdurulması bir yana ders saat ücretlerimizin zamanında ve tam yatırıldığına çok nadir tanıklık ettik. Kamusal bir kurumun  kursiyerlerine gerçek bilgi verilmeden dersleri iptal etmesi ;tıpkı bizler gibi 4000 e yakın öğrencimizi mağdur etmiştir. Artık gündelik geçimimizi dahi sürdüremeyecek durumdayız. İvedilikle ilgili müdürlüğün harekete geçirilerek, sorun yaratmak yerine sorun çözmekten yana bir hamle ile gerçek bir çaba ile muhatap olmak istiyoruz. Kamusal bir kurumda kültür sanat işlerine ;ilgili alanım bilgisine sahip olmayan bir kişinin vekalet etmesini doğru bulmuyoruz. Kurumumuzun çalıştığı taşeron şirketlerin gerçek kimliğini bilmek isteriz? Biz kimin öğretmenleriyiz? Sözleşme sürecinde bizlere bilgilendirme yapılmalıdır.Belediyenin ‘maaşınızı taşeron şirkete ödedik onlar size ödemedi’ sözleriyle muhatap olmak istemiyoruz.

Taleplerimiz şöyledir;

-Maaşlar zamanında ve eksiksiz ödenmelidir.

-Ders saat ücreti düşürülmemelidir.

-Nisan ayı kayıplarımız Haziran ayı sonuna eklenerek giderilmelidir.

-Tam zamanlı çalışmak isteyen öğretmenlerimiz kadroya alınmalıdır.

-Part time eğitim vermeye devam edecek öğretmenlerimize güvence sunulmalıdır.

-Bir tarafı Ataşehir Belediyesi öğretmenleri olan sözleşmemizin imzalanmadan bizlere sunulması gerekmektedir.

-Hangi eğitmenlerimizin tam zamanlıya geçeceği ve/veya part time devam edeceği ile ilgili kurumun yazılı beyanı ve hangi tarihte geçileceğinin beyanda bildirilmesi gerekmektedir.”

Yapılan 3 aylık sözleşmelerle aylarca maaş alamayan öğretmenler haklarını istiyor. Öğretmenlerin kölelik koşullarındaki taşeron şirket bünyesinde çalıştırılmaları kabul edilemez. Ataşehir Belediyesi öğretmenlere tüm haklarını derhal vermeli, öğretmenlerin yaşamsal sorunlarını seçim gündemine sıkıştırarak sorumluluklarından kaçmaktan vazgeçmelidir. Öğretmenler köle değildir. Haklarını arayan Ataşehir Belediyesi Part Time Öğretmen Platformu emekçilerinin yanlarındayız.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler