Ana Sayfa Güncel Mata Otomotiv'de gelinen son nokta: Yüzlerce işçi sms'le işten atıldı!

Mata Otomotiv’de gelinen son nokta: Yüzlerce işçi sms’le işten atıldı!

Farplas Otomotiv patronu Ahu Büyükkuşoğlu Serter’le Moiz Zilberman’ın 2007’de Erce Kaşlıoğlu’nun kurduğu ve sermayesine ortak oldukları Mata Otomotiv’in pandemide dayattığı canhıraş üretim bugün 1200 işçinin emeğini görünmez kılarak kendilerine yıllık 650 milyon dolar ciro kazandırırken bugün 900 işçi İSİG kurallarının uygulanmasıyla beraber %25 ek zam istedikleri için işten atıldı.

2022 Şubat ayında sendikalı çalışma mücadelesi veren Mata işçileri 2023 Şubat ayında İSİG kurallarının uygulanmaması ve net ücretlerinin asgari ücretin de altında kalması nedeniyle ek zam talebiyle gerçekleştirdikleri 1 saatlik iş durdurma eylemi işverenin anlaşmayı kabul etmemesiyle devam etti. İşçiler yaklaşık 20 gündür iş bırakma eylemini sürdürüyor.

Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mata Otomotiv’in çeşitli bölümlerinde çalışan yaklaşık 200’ü kadın olmak üzere 1200 işçi; sağlıklı ve güvenceli koşullarda çalışmak için TİS kapsamında olup uygulanmayan İSİG kurallarının uygulanması, net ücretlerine %25 oranında ek zam yapılması, üretim yapılan yerde havalandırma açılması, yemekhane koşullarının iyileştirilmesi talepleriyle insan onuruna yakışır bir üretim alanında çalışmaya hakları olduğunu ifade etti.

Birleşik Metaş-İş İstanbul 1 No’lu Şube’de örgütlü işçilerin 27 Şubat’ta başladıkları direnişe karşı işveren yasa dışı grev suçlamasıyla 5 Mart’ta 51 işçiyi işten atarak cevap verdi.

2022 Şubat ayından bu yana tüm yasal oyunları oynayan Mata sermayesi tarafından, 6356 sayılı Sendikalar ve TİS Kanununun patronlar lehine eğilip bükülen maddelerinden 70/1 ‘Kanun dışı grev’ güvencesiyle beraber 4857 sayılı İş Kanununun yine patrona sağladığı ihbar, kıdem tazminatını yani işçinin bütün güvencesini gasp etmeyi garanti altına alabildiği 25/2 maddesiyle bugün 900 işçi bir SMS’le işten çıkarıldı.

Tüm bu hakların ve insanî taleplerin gerçekleştirilebileceği yerde özellikle kadın işçileri zor durumda bırakan tuvaletleri kilitleme, işçiler içerideyken fabrika kapısını içeriden vidalama gibi mobbingin şiddetlendiği Mata Otomotiv’de 2022’de mide kanseri ve kalp krizi ile 3 işçi arkadaşını genç yaşta kaybetmenin tedirginliğini kendi can sağlığında ve güvencesiz çalışma ortamında da duyuyorlar.

Tüm taleplerinin haklılığı ve buna karşın yasal kılıfla bastırılmaya çalışılan meşru direnişlerinin tavizsiz arkasında durarak “Sonuna kadar direneceğiz, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz, bu dava bir onur meselesi.” diyerek hayatları ve çocuklarının gelecekleri üzerinden kazanç sağlayıp kendi suçlarını örtbas etmeye çalışan patronlarına ve siyasal iktidarın tekelinde birbirlerinin önünü açan yasalarına direneceklerini ifade ediyorlar kararlılıkla.

Direnişlerinin salt bir ücret davası olmadığını belirten Mata işçileri ekmek parası için de ekmek kavgası için de onurlu mücadelelerinin haklılığını ve devam edeceklerini duyuruyorlar. İşçiler yarın sabah saat 06.20’de aynı kararlılıkla DESBAŞ önünde olacaklar. Tüm kamuoyunu mücadelelerine desteğe bekliyorlar.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler