Ana Sayfa Güncel Pulver direnişi 161. gününde kazandı: "6356 nolu yasayı paramparça ettik."

Pulver direnişi 161. gününde kazandı: “6356 nolu yasayı paramparça ettik.”

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Pulver Kimya fabrikasında üç işçi Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılmışlardı. İşverenin sendika düşmanı tutumuna karşı direnişe başlayan işçiler bugün direnişin 161. gününde işverene sunulan taslak üzerinden toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin sendika genel merkezinde başlaması, atılan işçilerin işe geri alınması ve sendikanın yetkisine yapılan itirazın geri çekilmesi gibi kazanımlarla direnişi sonlandırdı.

Petrol-İş Gebze Şube Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek gelişmeleri aktardı.

“Genel merkezde bir araya geldik. Atılan işçilerin geri alınması kabul edildi. 1 Ocak’tan itibaran bu arkadaşların normal maaşları hesaplarına yatacak. İşbaşı da imza attığımız gün sigorta girişleri yapılarak yapılacak. Arkadaşlar çıkarken zaten tazminatları yatmıştı. Pazartesi itibariyle 5 işletmede yapılan itirazlar geri çekilecek ve yetkili bir şekilde sözleşmeyi sürdüreceğiz. Bugün toplu iş sözleşmesi taslağı üzerine bir görüşme yaptık. Maddeler üzerine müzakereler yaptık. İdari maddelerden 15 tane madde üzerinde anlaşma sağlayarak tutanak altına aldık.”

Pulver’e sendika girdi diyebilir miyiz?

“Girdi sendika.”

Atılan 3 işçi işe geri alındı. Direniş çadırı ne zaman kalkıyor?

“Direniş çadırı mecburen kalkacak artık bir anlamı kalmadı ama onun planlamasını yapacağız. Bugün ve yarın muhtemelen kalkacak. Kamuoyuna bir bilgilendirme yapmamız lazım. Buradaki direniş özelde Pulver işçisini ve Petrol-İş Sendikasını bağlasa da işçi sınıfını da bağlayan, işçi sınıfının dayanışmasıyla kazanılan bir direniş. Dolayısıyla işçi sınıfını kamuoyunu bilgilendirerek bu çadırı kaldırarak direnişimizi sonlandıracağız ama mücadelemize devam edeceğiz.

6356 nolu yasayı paramparça ettik. Fiili olarak da gösterdik. Umuyorum ki bu işçi sınıfına bir yol gösterir. Örgütsüz iş yerlerine güzel bir örnek olur. Fiili ve meşru mücadelenin nasıl kazandırdığını göstermiş olduk.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler