Ana Sayfa Ekoloji Akkuyu'nun radyoaktif atıkları yerleşim yeri Avdanlı'da depolanacak!

Akkuyu’nun radyoaktif atıkları yerleşim yeri Avdanlı’da depolanacak!

Mersin Akkuyu’ya ait radyoaktif atıkların Ankara Avdanlı’ya taşınmasına karar verildi. Radyoaktif atıklar Avdanlı’da tarım ve hayvancılık yapılan yerleşim yerlerinde kurulacak bir yerleşkede depolanacak.

7 Temmuz 2022 tarihinden itibaren yapılan yazışmalara göre, Ankara Polatlı sınırları içindeki Avdanlı Mahallesi’nde kurulacak nükleer atık depolama tesisi için 4 milyon metrekarelik mera alanında tahsis amacı değişikliği talep edildi.

Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu Başkanlığının 7 Temmuz 2022 tarihli yazısı üzerine Ankara Valiliği il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Polatlı Ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne atfen düzenlenen raporda yer alan bilgilere göre; Avdanlı Mahallesi’nde bulunan yuvarlak sayıyla 1 milyon 500 bin metrekare yüzölçümlü mera vasıflı alan ile yine yuvarlak sayıyla 2 milyon 500 bin metrekare yüzölçümlü Ağnam Yeri (koyun yeri) vasıflı olan, toplamda 4 milyon metrekarelik alan için “Radyoaktif Atık Yönetimi Merkezi, Radyoaktif Atık Bertaraf ve Depolama Yerleşkesi” olarak kullanılmak amacıyla 4342 Sayılı Mera Kanununa dayandırılarak “tahsis amacı değişikliği” talep edildi.

Nükleer atık ve depolama yerleşkesinin kurulmak istendiği Avdanlı Mahallesindeki noktanın, çiftçi yerleşim ve üretim alanları olan Aşağı Yatak mevkiine 2-2,5 km, Gümüşkaya Mahallesine 3 km, Kocahacılı Mahallesine 2-2,5 km, su kaynakları olan Sakarya Irmağı’na 3 km uzaklıkta olduğunu belirten Jandarma tutanağı gösteriyor ki, tarım ve hayvancılıkla geçinmeye çalışan, hem girdilerin maliyeti hem güvencesiz emekle ağır koşullarda ürettiğini sofralarımıza ulaştıran tüm işçilerin, çiftçilerin ekmeğine kan doğramak değil de nedir talep?

Aynı filmi enerji hammaddesi üretimiyle üzerinden elde edilecek, üretimin öznesi olan emekçinin sırtından sağlanan artı değer bölüşümü/rant pahasına tarım üretimi ve bu üretimden geçinen köylüyü bir asırdan beri Zonguldak’ta, on yıllardır Soma’da madene mecbur edenle gördük. Şimdi de tarla ve otlatma alanları nükleer atıkların depolanması uğruna meşruymuş gibi kanunun 14. maddesi değişiklik yapma izni veriyor diye tahsis edilecek, çiftçi hane reislerinin güya görüşlerinin alınacağı teknik ekibin raporu hazırlanacak, itiraz etmeleri hesaplamadan belirlenmiş 20 yıllık ot bedeli cetveli üzerinden güvencesiz geleceklerinde çiftçiler, tarım işçileri ve kuşaktan kuşağa Ankara/Polatlı/Avdanlı, dünyanın parasının döneceği Mersin/Taşucu/Akkuyu nükleer santralinin radyoaktif atıklarının depolanacağı havzada, doymayacağı, hakkını alamayacağı ama sahip olduğu tek şey olan emeğini satmak zorunda bırakılacağı santrale mecbur bırakılacak.

Söz konusu radyoaktif atık depolama projesi etkileyeceği tüm özneler açısından kabul edilemez niteliktedir! Bir bütün olan canlı yaşamını talan edenlere karşı, yerinden yurdundan edilmeden önce kanunlara dayandırılarak taksit taksit, parsel parsel tüm kozların sırası geldikçe oynandığı, kırsalda yaşayan emekçinin mecbur bırakıldığı haliyle hayatta kalamayacak kerteye geldiğinde kentlere göçünün ve kıskaca alınması için işçileştirilmesinin önünün açılarak sefalete mahkum edilmesini kabul etmiyoruz!

İlgili İçerikler

Son Eklenenler