Ana Sayfa Dosya İşçi sınıfının direniş belleği (22.08-28.08 2022)

İşçi sınıfının direniş belleği (22.08-28.08 2022)

Amazon deponun üs olarak kullandığı Ceva Lojistik’te sendikalaştıkları için işten atılan DGD-SEN üyesi işçilerin mücadelesi sürüyor. İşten çıkarılan Amazon depo işçilerinin gücünden korkan Ceva Lojistik patronu içerdeki işçilerle dışarıdaki direnişçilerin arasına bariyerler ördü. Yurt dışında ise Amazon ile ortaklık kuran 70 TikTok yaratıcısı influencer, Amazon İşçi Sendikası’nın talepleri karşılanana dek Amazon’la tüm çalışmalarını durduracaklarını, TikTok üzerinden para kazanmalarını engelleyeceklerini duyurdu.

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde Aydıner İnşaat firmasına bağlı çalışan işçiler zam talepleri karşılanmadığı için 23 Ağustos’ta iş bıraktılar. %35’lik zam talebiyle fiili eyleme geçen işlerden 400’ü işten çıkarıldı, kartları iptal edildi, şantiye girişi jandarma tarafından kapatıldı.

 

ETF Tekstil direnişi 38 gündür sürerken bu hafta işçiler ETF Tekstil’in üretim yaptığı mağazaların önünde eylem yaptılar. Patron Sanem Dikmen’in evinin önüne gittiler.

 

Taşeron Belediye İşçileri Birliği eşit ve güvenceli bir yaşam için 18 Eylül Pazar günü Ankara’da buluşuyor. Belediye işçilerinin talepleri şöyle;

Haftalık 40 saat çalışma,

52 günlük tediye,

6 ayda bir gerçek enflasyon oranında zam,

Zorunlu emekliliğin kaldırılması,

Gerçek kadrolu istihdam!

 

Genel-İş Sendikası, Kartal Belediyesi’nde aşağıdaki rakamlara imza attı. Gerçek enflasyon rakamına kıyasla % 20 zam işçileri açlıkla sınamaktır.

 

İZBB Evde Bakım ve Sağlık biriminde taşeron firma Ozan Grup’a bağlı çalışan 31 işçi ihale değişim sürecinde işe devam edecekleri söylenmesine rağmen “çürük elmalar” denilerek bir whatsapp mesajı ile işten atıldı. Belediye Başkanı ile yapılan görüşmenin ardından, 24 gündür direnen işçilerin işe iadesi için söz verildi. İşçiler direnişlerini kazanımla sonuçlandırdı ve verilen sözlerin takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Birtek-SEN’in örgütlenme çalışması yürüttüğü Atlas Denim’de işçiler, düşük ücret, zorunlu fazla mesai, keyfi tutanaklar, baskı, mobbing ve işten atmalara karşı 30 Ağustos’ta fabrika önünde eyleme geçiyor.

 

İstanbul Havalimanı’nda çalışan işçiler Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zammın ücretlere yansıtılmadan, eski yevmiye üzerinden ödeme yapılacağını öğrenince iş bıraktı.

 

Mesailerinin ödemesini alamayan işçi, alacaklarının ödenmesi için dava açtı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, resmi tatil günlerinde bir saat dahi yapılan çalışmanın karşılığında tam yevmiye ödenmesi gerektiğini hatırlattı.

 

Bu hafta yaşanan sağanak yağış nedeniyle moto-kurye işçilerinin hayatları yine tehlike altına girdi. AFAD dikkatli olunması konusunda uyarırken kurye işçileri yine sokaklarda, zor koşullarda çalışmaya devam ettiler.

 

Altyapı yetersizliği ve çarpık kentleşme nedeniyle Esenyurt’ta yağan her yağmur bir sel felaketine dönüşüyor. Bu hafta yaşanan sağanak yağmurların ardından evleri ve işyerlerini su bastı.

 

Bursa’da Kristal-İş Sendika’na üye işçiler İş Bankası ve Şişe Cam Fabrikası yöneticilerine çağrıda bulunarak promosyon haklarının bir an önce verilmesini talep etti.

 

Nersoy Tekstil, sendikaya üye olan işçileri işten attı. Yetmedi grevdeki işçilerin üzerine jandarmaları sürdü!

 

Kocaeli Körfez’de bulunan Etis Lojistik fabrikasında çalışan 3 işçi sendikal örgütlenme yaptıkları için işten atıldı. Atılan işçiler üye oldukları Öz Taşıma İş Sendikası ile birlikte 24 Ağustos’ta fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

 

Torbalı’da bulunan Philip Morris fabrikasında çalışan Euroserve işçileri Gıda İş Sendikası’na üye olan ve işten atılan 4 arkadaşlarının işe iadesi ve işçilere yönelik atan baskıların son bulması üzerine eylem yaptı.

 

Maden işçilerine yoksulluğu ve mobbingi dayatan, Sivas’ta, Kazdağları’nda, Erzincan’da doğayı katleden Çiftay Madencilik patronları, Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı ve Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu hakkında “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, işyeri ve çalışma hürriyetinin dokunulmazlığının ihlali ve mala zarar verme” iddialarıyla yaptıkları suç duyurusundan sonuç alamadı. Divriği Cumhuriyet Savcılığı söz konusu suç duyurusunun temelsiz olduğuna ve kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi.

 

Ana firmanın Kalyon, Kolin, Şenbay Madencilik ve taşeron firmanın Açı Mühendislik olduğu Bostancı-Dudullu metro şantiyesinde çalışan İnşaat-İş Sendikası üyeleri hakları ödenmeden işten çıkartıldı.

 

25 Ağustos’ta Sağlık Bakanlığı tarafından ödeme yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre aile hekimleri artık baktıkları hastalar üzerinden prim alacak. Ne kadar çok hasta, o kadar çok para demek olan yeni sisteme karşı aile hekimleri eylem yaptı.

 

DÜNYA

Hindistan Patna’da atanamayan öğretmenlerin sokağa çıkarak eylem yapmak istemesine karşı polis eylemi engelleyerek, sopa ve coplarla öğretmenlere işkenceyle saldırıda bulundu.

 

Hollanda Devlet Demiryolları işçileri yüksek enflasyonla eriyen maaşlarına aylık 100 Euro zam ve tek seferlik 600 Euro ödeme yapılması talebiyle greve gitti. İşçiler, başlattıkları grevi 31 Ağustos’a kadar ülkenin farklı bölgelerinde dönüşümlü olarak devam ettirecek.

 

İngiltere’nin en büyük konteyner limanı Felixstowe limanında işçiler en az enflasyon oranında zam talebiyle bir haftadır grevde.

 

İskoçya Edinburgh’daki temizlik işçileri daha iyi maaş talebiyle günlerdir grevdeler. Kentin her sokağında çöp dağları oluştu.

https://twitter.com/Umut_Sendikasi/status/1562722475418390528?s=20&t=f7QSPHvxvvx1O9QP_4Wmyw

 

Pakistan’da son dönemde sıkça yaşanan 12 ile 16 saat arası elektrik kesintilerine rağmen elektrik faturalarının yüksek gelmesi sonucu halk ayaklandı.

 

Evrensel Gazetesi’nin 3 yıldır resmi ilan hakkını hukuksuzca askıya alan Basın İlan Kurumu, bugün gazetenin bu hakkını dayanaksız gerekçelerl iptal etti.

 

Ölüm orucunun 243. gününde olan Gökhan Yıldırım, doktor onayı olmadığı için avukatlarıyla görüştürülmüyor. Avukatları, Gökhan’ın tecrit altında tutulduğunu, sağlık durumunun gittikçe kötüleştiğini ifade ediyor. Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım tahliye edilsin, talepleri derhal karşılansın!

 

Cumartesi Anneleri 909’uncu hafta açıklamalarında Abdulbaki, Kemal, Zübeyir Birlik ve Zeki Ala’nın akıbetini sordu. #CumartesiAnneleri909Hafta

EKOLOJİ

Aydın’da Mezeköy ve Uzundere köylerini kapsayan Efendi Jeotermal Enerji şirketinin yapmak istediği JES projesine karşı köylüler direnişe geçti. 22 Temmuz’dan bu yana fiili olarak çadırda gece gündüz toprakları, yaşamları, evleri için direnen köylülere 23 Ağustos’ta gece yarısı jandarma saldırdı ve aralarında kadınların da olduğu toplam 18 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Ardından jandarmanın koruması altında jeotermal şirketin hafriyat kamyonları arizelere girdi. Aynı anda köye giriş çıkışlar Kaymakamlık tarafından yasaklandı. Bir haftalık OHAL bugün sona ererken köylüler mücadelelerinde kararlılar. Bir yandan da açtıkları ÇED gerekli değildir kararına ve acele kamulaştırmaya karşı davalar sürüyor.

 

Okmeydanı Hacıhüsrev Mahallesi’nde Polat Holding’e ait Piyalepaşa projesi için mahallelinin evi polis ablukasıyla yıkılmak isteniyor. Evler bir saat içinde boşaltılmak istenince mahalleli eyleme geçti.

 

AKP’li Beykoz Belediyesi’ne bağlı Tokatköy’de bir yıkım kararı olmadan, mahkeme süreci devam ederken mahallelinin evleri birer birer yıkılıyor. Mahalleye geçişler engellenirken polis, evlerini terk etmeyen mahalle halkına saldırdı, gözaltına aldı, evlerine kadar girdi. Evin içine ve çatıdakilere plastik mermi ve gaz sıkan polisler gözaltı işlemine başladı.

 

Okmeydanı’nda bulunan Fetihtepe’de zor yoluyla evlerinden atılan mahalleli Beyoğlu Belediyesi ile görüşmeye gitti. Hukuksuzca evlerinden olan ve hakkını alan mahalle halkına belediye “Ne haliniz varsa görün” cevabını verdi.

 

Tozkoparan’da rantsal dönüşüme karşı mahalle halkının mücadelesi devam ediyor. Mahalleyi yıkmak için hazır bekleyenler binaların etrafını 28 Ağustos gecesi çevik kuvvet ve bekçilerle sarmış durumda. Mahalle halkı herkesi dayanışmaya çağırdı. “Adrese teslim mahkeme kararlarıyla bizim barınma hakkımızı gasp etmeye kalktıkları an, burada ne olacağının sözünü veremeyiz.”

https://twitter.com/Umut_Sendikasi/status/1563907309901848576?s=20&t=FZT1B5gV2jL2kXBTeUyPwg

 

Üsküdar Belediyesi hukuk yolunu, korunun mücadele hafızasını ve Koruma Kurulu’nun aleyhte kararını unutarak Validebağ Korusu’nda biçim faaliyeti gerçekleştirmeye çalışıyor. Bölge halkı ise ayağa kalkarak bu tahribatın karşısına dikildi.

https://twitter.com/Umut_Sendikasi/status/1561646811118505986?s=20&t=qzEUrnr0Z_8_E6OPDZRsag

 

İzmir’in Buca ilçesine bağlı Çaldıran mahallesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesine karşı mahalle sakinlerinin örgütlenme çalışmaları devam ediyor.

 

Muğla Kızılbük’te mahkemenin ‘dur’ demesine rağmen Sinpaş’ın otel projesi inşaatı devam ediyor. Projeye karşı Marmaris halkı basın açıklaması yaptı.

 

Emine Erdoğan’ın katılacağı festivali için AKP’li Tokat Belediyesi tarla kiraladı. Zemin binlerce tuğla taşı ile kaplandı. Erdoğan’ın gezeceği yerlere özel İtalyan Ponza taşı döşendi. 3 milyon liraya mal olan konseptin program sonrasında söküleceği belirtildi.

https://twitter.com/yirmiucderece/status/1563841389510770689?s=20&t=dA5H-b3c7VxJOt5Pu0mWUw

 

MNG Holding’in patronu Nazif Günal Sarıyer Tarabya’da kaçak villa inşaatına başladı. İstanbul Boğazı’ndaki inşaatı, İBB kaçak ve ruhsatsız olduğu için 12 Ağustos’ta mühürledi ama Günal inşaata devam ediyor.

 

Şırnak’ın Gundikremo Köyü’nde AKP’li Süleyman Bölünmez’e ait şirketin kömür arama faaliyetlerini sürdürmesi için kamulaştırmasına karşı çıkan köylüler hakkında soruşturma açıldı.

 

 

HAFTANIN UMUT-SEN TV YAYINLARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler