Ana Sayfa Grev Mutlu Akü ve Mutlu Plastik işçileri: Burası ekmek teknemiz, eninde sonunda döneceğiz!

Mutlu Akü ve Mutlu Plastik işçileri: Burası ekmek teknemiz, eninde sonunda döneceğiz!

İstanbul Tuzla’da bulunan Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Mutlu Akü ve Mutlu Plastik’te toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde patronun düşük zam teklifi üzerine greve çıkan işçilerin direnişi sürüyor.

Aynı çatı altında birleşen Mutlu Akü ve Mutlu Plastik fabrikalarında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasıyla %10 zam teklifi ile masaya oturan patron 6 ay boyunca çeşitli bahanelerle işçileri sürüncemede bıraktı. Saat ücretini ağzına almayan patron şimdi de bütçemiz yok diyerek işçileri oyalıyor. İşçiler iradeleriyle patrona boyun eğmeyerek fabrikada üretim durdurdu ve greve çıktılar. Bugün grevin 3. günü.

Mutlu Akü’de talep, enflasyon artı 2250 lira, Mutlu Plastik’in talebi ise enflasyon artı 2200 lira. Buna karşılık işverenin enflasyon artı 1200 lira seyyanen, 800 lira prim şeklindeki komik rakamlarla sunduğu teklifini işçiler kabul etmedi. İşçiler net olarak taleplerini patrona iletti; primin saatlik ücrete eklenmesi, promosyon yerine 800 lira verilmesi. Banka promosyonları, özel sağlık sigortası gibi sosyal haklar ile beraber Pazar mesailerinin 2 artı 1’den 3 artı 1’e çıkarılması, gelir zammına ise %5 zam yapılması işçilerin talepleri arasında. Ancak patron aylardır diretse de teklifi işçiler tarafından kabul görmedi ve sonuç grev oldu. Yaklaşık 900’ü kadrolu, 500’ü sözleşmeli olmak üzere 1400’den fazla işçisiyle Mutlu Akü ve Mutlu Plastik fabrikalarında üretim tamamen durmuş halde. Grev bugün de tüm coşkusuyla sürüyor.

Şimdiye kadar birçok maddede patronla anlaşma sağlansa da en temel talep olan saat ücretlerine patronun yaklaşmaması üzerine şu an süreç askıya alındı. İşçiler, taleplerin tamamı kabul edilene dek grevi tüm kararlılıklarıyla, geri adım atmadan sürdüreceklerini söylüyorlar.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler