Ana Sayfa Haber Anayasa Mahkemesi’nden Davutpaşa patlaması kararı: Yaşam hakkı ihlal edildi!

Anayasa Mahkemesi’nden Davutpaşa patlaması kararı: Yaşam hakkı ihlal edildi!

İstanbul Davutpaşa’da bulunan kaçak maytap atölyesinde 31 Ocak 2008’de meydana gelen patlamada 21 kişi hayatını kaybetmiş, 115 kişi yaralanmıştı. Uzun yıllar süren ve belediye ile kamu görevlilerinin de yargılandığı davalarda beraat kararları verilirken ve ceza alanların cezaları ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ile ertelenmişti.

Davutpaşa Patlaması’nda yakınlarını kaybedenler, patlamada sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine verilen cezaların ertelenmesinin ve davaların zaman aşımından düşmesinin yaşam hakkının ihlali olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinleşen karara göre Anayasa Mahkemesi, yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Yayımlanan kararda, sorumluların fiilleriyle orantılı ceza almadığı vurgulanırken kamu görevlisi olan sanıklara sembolik cezalar verildiği ifade edildi. Kararda, “Bu durumun cezasızlık sonucu doğurduğu anlaşılmıştır. Bu sonuç bu tür durumlara hoşgörü ile yaklaşıldığı izlenimini uyandırır ve bireylerin bu kapsamda devlete ve adalet mekanizmalarına olan güvenlerini de zedeler” ifadesine yer verildi. AYM, yeniden yargılama ve başvuruculara 1 milyon 200 bin TL manevi tazminat ödenmesini de karşılaştırıldı.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama 14 Temmuz 2014’te karara bağlanmış ve aralarında dönemin Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın da bulunduğu üç sanık hakkında beraat kararı verilmişti. Bina sahibi olan iki sanık için ise ayrı ayrı 5 yıl 6 ay hapis cezasına karar verilmişti. Belediye çalışanı olan beş sanık hakkında da “görevi kötüye kullanmak” suçundan 1 yıl 2 ay ile 10 yıl arasında cezalar verilirken bu cezalar “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiştir” denilerek ertelenmişti.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler