Ana Sayfa Güncel #İşçiSınıfınınGündemi, 7 Haziran 2021: İşgal, Grev, Direniş!

#İşçiSınıfınınGündemi, 7 Haziran 2021: İşgal, Grev, Direniş!

İşçi sınıfının gündemini her pazartesi sizinle haftalık olarak paylaşıyoruz.

 • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) iş cinayetlerine ilişkin 2021 Mayıs ayı raporunu yayınladı. Mayıs ayında en az 232, yılın ilk beş ayında ise en az 972 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Mayıs ayında hayatını kaybeden işçilerden 3’ü çocuk işçi, 84’ü ise 51 yaş üzeri kişilerden oluşuyor. Mayıs ayındaki iş cinayetlerinin %52’sinde ölüm nedeninin Covid-19 olduğu görülüyor. Bu da pandemi sürecinin başından itibaren işçiler lehine hiçbir önlem alınmadığını, sadece patronları karı ve servetinin kollandığını ve Covid-19’un bir işçi sınıfı hastalığı olduğunu tekrar gösteriyor.
 • Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan Sanofi fabrikasında çalışan işçiler, 1 Haziran günü Petrol-İş Sendikası öncülüğünde vardiya girişinde eylem başlattı. Fabrikada çalışan 500 işçinin 144’ünün asgari ücretin altında çalıştığını belirten işçiler, asgari ücretin altında ücret alan işçi kalmayana ve ücretlere zam yapılana kadar vardiya giriş ve çıkışlarında eylemlere devam edeceklerini dile getirdiler. Fabrikada yıl başından beridir toplu iş sözleşmesi imzalanamadı.

  • Gezi Direnişi sırasında, 1 Haziran 2013’de katil polis Ahmet Şahbaz tarafından vurulan ve 13 Haziran’da hayatını kaybeden Ethem Sarısülük için Ankara’da katledildiği yerde yapılan anmaya polis saldırdı. Çok sayıda kişi işkence ile gözaltına alındı. Ethem Sarısülük’ün katilleri hesap vermekten kaçamayacak!
  • Uyar Maden İşçileri, Soma’da yine Hükümet Meydanı’ndan seslendi: “Sözler tutulmazsa Ankara’ya yeniden yürüyeceğiz!” Bağımsız Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde basın açıklaması gerçekleştiren madenciler, verilen sözler tutulmadığı takdirde 21 Haziran’da Ankara’ya yürüyüşe geçeceklerini duyurdu.

 • Direnişe kararlı bir şekilde devam eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, 1 Haziran günü akademisyenlerle birlikte özel güvenliğin ve polisin tüm saldırılarına rağmen üniversite bileşenlerine kapatılan kapıları direnişle açtı. Kapılara yeniden kilit vuran, Boğaziçi Üniversitesi’nde Feyzi Erçin, Ecmel Ayral, Cezva Sevgen ve İbrahim Turan’ın ders vermesini engelleyen kayyumluğa karşı direniş kararlılıkla sürüyor.
 • Uyar Maden İşçileri, Soma’da yine Hükümet Meydanı’ndan seslendi: “Sözler tutulmazsa Ankara’ya yeniden yürüyeceğiz!” Bağımsız Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde basın açıklaması gerçekleştiren madenciler, verilen sözler tutulmadığı takdirde 21 Haziran’da Ankara’ya yürüyüşe geçeceklerini duyurdu.

 • Zonguldak’ta çalıştıkları maden ocaklarına 2016 yılında kayyum atanan madenciler kazanılmış haklarını 5 yıldır alamıyor. Madenciler, #ZonguldaklıMadencilerAdaletİstiyor hashtag çalışmasıyla mücadeleye başladıklarını ve haklarını talep ettiklerini duyurdu.
 • Hukuksuzca tutsak edilen KHK direnişçileri Alev Şahin ve Mehmet Dersulu 4 Haziran’da görülen duruşmada tahliye edildi.
 • İstanbul Tuzla’da bulunan ve Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Recticel’de toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler greve çıktı. Yaşasın grev!
 • Kadın örgütleri, İstanbul Konfor Firması’nda seyahat eden bir kadın yolcunun tacizine ve Harem Otogarı’nda taciz failinin korunmasına karşı otogarda eylem gerçekleştirdi.

 • 145 gündür açlık grevinde olan Kaptan Yusuf S. Botan ve 18 deniz işçisinin direnişi kazanımla sonuçlandı. Geminin ait olduğu şirket iflas ettiği için Kuveyt’te mahsur kalan işçiler, özgürlüğüne kavuştu.
İlgili İçerikler

Son Eklenenler