Ana Sayfa Derleme AtlasGlobal Çalışanlarının Parasını Çalan Kim? - A.Z.A.P

AtlasGlobal Çalışanlarının Parasını Çalan Kim? – A.Z.A.P

Ali Murat Ersoy babaları emlak zengini olan ve sadece emlak vergisi vererek en çok vergi verenler listesine girmiş bir ailenin mensubudur. Babalarının bu kadar büyük bir serveti nasıl elde ettiği hakkında çeşitli söylentiler bulunsa da kesin olarak bildiğimiz şey Ersoy ailesinin her dönemde iktidarla ilişkilerini koruyabilmiş olmasıdır.

1968 doğumlu Murat ve Mehmet Nuri Ersoy (Kültür ve Turizm Bakanı) kardeşler babalarından aldıkları güçle 90’lı yıllarda giderek yükselmişlerdir. Özellikle Özal döneminde hükümet ile kurdukları ilişkiler sayesinde servetlerine servet katan kardeşler 1991 yılında ETS Tur’u kurup, 14 Mart 2001’de Öger Holding A.Ş tarafından kurulan Atlasjet’e 2004’de ortak olup 2006’da ise tamamını satın almışlardır. 2015’de Murat Ersoy’un hamlesiyle şirketin ismi AtlasGlobal’e dönüştürülmüştür. Turizm ve havayolları alanında sermaye biriktirmeye kararlı Ersoylar bu konuda bürokratik hamleler yapmalarını kolaylaştıracak örgütlenmelerde (TYB gibi) başkan pozisyonunda rol almışlardır. 17–25 Aralık dönemine kadar FETÖ ile de ilişkilerini sürdürdükleri iddia edilen Ersoylar bu dönemde gerçekleşen siyasi seçimlerde taraflarını seçmiş ve diyetlerini seçim için yüksek miktarlarda bağış yaparak ödemişlerdir.

Murat Ersoy’un AtlasGlobal dışında AKFE İnşaat, Atlantik Uçuş Okulu, ATSTEAM Bakım Şirketi gibi başkaca şirketleri, İstanbul Bağdat Caddesi üzerinde birçok dükkanı ve Kıbrıs’ta 200 milyon dolarlık borçla açtığı Elexus Otel gibi yatırımları bulunmaktadır. ETS Tur, Voyage Hotelleri, Max Royal Hotellerine ait hisseleri ise değerinin çok altında ikiz kardeşi Mehmet Ersoy’a devretmiştir ve 2016’da AtlasGlobal için borçlanmaya başlayan Ersoy o yıl Kredi Garanti Fonu’ndan 60 milyon dolar almıştır. Bunun dışında sektör içi borcu ise 200 milyon dolar civarındadır. Yıllar içerisinde bu kadar borç birikirken Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından finansal ve teknik olarak denetlenen bu şirketler bu denetimlerden ya belgede sahtecilik yaparak geçmiştir ya da bakan kardeş sayesinde bazı veriler göz ardı edilmiştir.

Gelelim biz kaptan pilotlar, hostesler, havaalanı personelleri, kabin amirleri ve şirketin beyaz yakalılarını, yani tüm AtlasGlobal çalışanlarını A.Z.A.P’ı (AtlasZedeler Adalet Platformu) kurmaya mecbur eden sürece; Bizler ilk kez Kasım 2019’da maaşlarımızı alamamaya başladık. Kaptan pilotlar 3 aydan fazla diğer çalışanlar da 3 ay şirkete duydukları güven sebebiyle güler yüzlerini eksik etmeden maaşsız çalışmaya devam etti. Bu süreç 3 ayı geçtiğinde kaptan pilotlarımız maaşlarının ödenmemesi halinde uçakları kaldırmayacaklarını ifade etti ve hemen ardından 14 Şubat’ta Murat Ersoy AtlasGlobal’in iflasını açıkladı. Böylece biz aylardır planı yapılan bir iflas kumpasının içerisinde olduğumuzdan habersiz şekilde maaşlarımızı aslında hiç alamayacağımızı bilmeden bedava çalıştırıldık. Bu süreçte Ocak sonunda çıkışı verilip iflasa kadar sigortasız şekilde çalıştırılan, 25/2’den işten çıkarılan arkadaşlarımız oldu. İşsiz kaldığımız günden beri içeride kalan maaşlarımız ve kıdem tazminatlarımızı istiyoruz. Patron Murat Ersoy her hafta bizi maaşlarımızı vereceğine dair oyalıyor ve bu arada AKFE İnşaat, ATS gibi şirketeri üzerinden para kazanmaya devam ederken bizim paralarımızı halen ödemiyor. Türlü usulsüzlük ve belgede sahteciliklerle AtlasGlobal üzerinden dahi alacak/verecek ilişkileri sürerken tabii ki bunun gerçek bir iflas olduğuna inanmıyoruz.

Haklarımızı istediğimiz için “yeni şirket kuracağım beni dava etmeyeni işe alırım”, “siz bizim nasıl bir aile olduğumuzu daha anlamamışsınız”, “beni dava edenlerin paralarını ödemem” gibi söylemlerle bizi sindirmeye çalışan Murat Ersoy’a haber verin; alacaklarımızın peşini bırakmayacağız ve koca servetinin içerisinde toplam borcunun %3’ü ancak olan alın terimizi hasır altı etmesine izin vermeyeceğiz!

A.Z.A.P Atlas Zedeler Adalet Platformu ✈

Kaynak: Atlas Zedeler Adalet Platformu

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler