Ana Sayfa Amazon Çeviri | Amazon, çalışanların depo eleştirileri ile mücadelede Twitter ordusunu kullanıyor -...

Çeviri | Amazon, çalışanların depo eleştirileri ile mücadelede Twitter ordusunu kullanıyor – Jonah Engel Bromwich

     Çarşamba akşamı, “FC elçileri” olarak bilinen Amazon çalışanlarından oluşan bir grup, Amazon’da çalışmanın ne kadar harika olduğunu tekrar tweetlemeye başladı.

Bu temsilciler, sosyal medyada Amazon çalışma merkezlerindeki vahşice çalışma koşullarını, sendika karşıtı eylemlerini veya şirketle ilgili kötücül olan herhangi bir şeyi tartışırken diğerlerini gördüklerinde, başka bir bakış açısı sunmak için adım attılar.

Bu kişiler aynı anda depo çalışanları ve halkla ilişkiler temsilcileri. Hannah ismiyle giden bir temsilci, Perşembe günü Amazon işçilerine edilen kötü muameleyle ilgili bir konuya cevap verdi;

Temsilci şöyle yazdı; Ben de depresyondan muzdaribim ve bir noktada Amazon’dan ayrılmak istedim ama sorunun Amazon’la ilgili değil, benim hatalarımla ilgili olduğunu anladım. İnsanlarla konuşabilirim, ancak bazen istemiyorum. Şimdi geceleri geçirebileceğim harika iş arkadaşlarım var. ”

Rafael adındaki başka bir temsilci ise, robot olma suçlamasına cevap verdi. Rafael “Bu düşünceleri yapaylaştırmak için çılgın bir teknoloji olurdu” diye yazdı. “Aslında ben FC içinde bir toplayıcıyım fakat bana aynı zamanda burada temsilci  olma şansı verildi.”

FC temsilcileri 2018’de başladı ve ilk olarak bir yıl önce dikkat çekti. O zamanlar Yahoo Finance muhabiri Krystal Hu, şirketin 14 FC elçisi olduğunu ve bu temsilcilere sosyal medyada tam zamanlı olarak devriye gezmeleri için para verildiğini söyledi. Çeşitli hesapların sendika karşıtı bazı konuşmalar yapmaya başladığı noktada (İşverenlerin “disipline edilmesini, sınırlandırılmasını ya da ifşa edilmesini” zorlaştıran “sendikalar hırsızdır”) Şubat ayında tekrar ortaya çıktılar.

Perşembe günü Amazon, kaç temsilcinin çalıştığı veya görevlerinin tam olarak ne olduğu hakkındaki sorulara cevap vermedi

Amazon sözcüsü Lindsay Campbell, “FC Temsilcileri, FC’lerimizde çalışan ve kişisel deneyime dayanan gerçekleri paylaşan çalışanlardır” dedi. “İnsanları çalışma merkezlerimizdeki gerçek ortam hakkında eğitmek için iyi bir iş yapmamız önemlidir ve FC Temsilcileri  programı kapsamında sunduğumuz FC turları bunun büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.”

Hesaplar şüphe uyandırdı. Ocak ayında, hesapların el değiştirdiği ortaya çıktı; “Leo” ya ait olan hesap adını değiştirdi ve Ciera oldu. “Rick”, “James” haline gelmişti ve “Michelle”,  “Sarah” haline gelmişti (Hesabın eleştirmenleri bazen onlara “Borg”[1] olarak adlandırıyorlardı.)

Temsilci hesaplarından atılan tweetler, işçilerin sosyal medya rollerine girip çıktığını gösteriyor. Örneğin, Mayıs ayında, şimdi @AmazonFCBrianDJ adını kullanan bir hesap, Amazon paketini tutan gülümseyen bir adamın fotoğrafını tweetledi ve dört ay tweetleme işleminden sonra temsilci olarak son günü olacağını açıkladı. Yaklaşık bir hafta sonra, hesap, Jacksonville’deki bir tedarik merkezine giden bir alıcı olan Brian D.J.’yi tanıtan farklı bir adamın resmini yayınladı. Gelecek ay, Mary Kate adını kullanan bir hesap, “hafta içi günlerde toplayıcı ve öğrenme elçisi ve hafta sonları modern dansçı” rolüne geri döndüğünü açıkladı.

California’daki bir oyun şirketinin veri analisti olan Alex Newhouse, hesaplar üzerinde basit bir analiz gerçekleştirdi ve yaklaşık 50’sinin “amazonfc” adında konvansiyonel bir isim yazarken Sprinklr adlı bir sosyal medya yönetim aracı kullandığını da buldu. (Bu tür araçlar sosyal medya profesyonelleri için ortaktır; The New York Times, SocialFlow denilen bir araç kullanmaktadır.) Amazon, temsilci hesaplarının Sprinklr kullandığını doğruladı.

Amazon, politikalarını “çalışan savunucuları” olarak adlandırdığı şeye dayandıran tek şirket değil. Şirketlere sosyal medya kullanımı konusunda danışmanlık yapan Sprout Social’da marka stratejisi yöneticisi Lizz Kannenberg, çalışan savunuculuğunun son üç ila beş yıl içinde geliştiğini söylüyor.

Uygulama, sosyal medyadaki popüler hesapların yeni ürünlere ya da hizmetleri önerdiğinde ödeme aldığı etkileyici pazarlamaya bir alternatif olarak ortaya çıktı.

“Bir şirkette çalışan insanlar, ulaşmaya çalıştığınız insanlar gibi” diyor Bayan Kannenberg, onların kimliği marka kimliğinin bir uzantısı  markanın kimliğinin bir parçası olduğunu, ürünlerin destekleyicileri haline geldiklerini söyledi. Ancak çalışanları eleştiriyi ele almak için kullanmak “daha önce başarılı bir şekilde görmediğim bir şeydi” dedi.

[1] Kolektif bir arı kovanı zihni olarak işleyen Star Trek’teki uzaylı ırkına yapılan atıf.

 

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/08/15/style/amazon-fc-ambassadors.html#click=https://t.co/DQNgHDdUMR

Çeviri: Sena Çakır

İlgili İçerikler

Son Eklenenler