spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelÖZEL | PTT A.Ş. Beylikdüzü Posta Dağıtım Merkezi'nde çalışan 9 işçi işten...

ÖZEL | PTT A.Ş. Beylikdüzü Posta Dağıtım Merkezi’nde çalışan 9 işçi işten çıkarıldı

Beylikdüzü PTT’de çalışan 9 işçi, gizli fotoğraf ve kayıtlar öne sürülerek 15 Haziran Cumartesi günü işten atıldı.

Taşeron çalıştırılma, ağır çalışma koşulları gibi sebeplerle geçtiğimiz aylarda işçilerin PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen olarak bağımsız sendikalarını kurdukları PTT A.Ş’nin Beylikdüzü Posta Dağıtım Merkezi’nde çalışan işçilerin 9’u işten çıkarıldı. Soruşturma süreci sonunda bazı işçilerde başka dağıtım merkezlerine sürgün edildi. İşten çıkarılan işçilerden edindiğimiz bilgilere göre; kayıtsız gönderileri yok ettikleri iddia edilerek 30’a yakın işçi sorguya alındı. Yılbaşından bu yana ağır şartlarda çalışmaya zorlandıklarını, işten atılmakla tehdit edildiklerini belirten işçiler kadroya geçişlerin yapılacağının söylenmesi üzerine baskıların arttığını aktardı.

PTT Başmüdürlük’te Kontrolör olarak görev yapan Bünyamin Temiz tarafından tek tek sorgulanarak mobbinge maruz bırakılan işçilerden arkadaşlarının isimlerini vermeleri istendi, işçilerin zorla arabaları arandı. Sorgu esnasında telefonlarının kapattırıldığını söyleyen işçiler sorguda psikolojik şiddete maruz kaldıklarını ifade ettiler. Daha öncede PTT’de kadrolu olarak görev yapan bir çalışan iftira atılarak işten çıkarılmış, Bünyamin Temiz tarafından mobbinge maruz bırakılmış ve intihar etmiş, dava sonucunda ise ölen çalışan aklanmıştı.

PTT Kargo-Sen yetkilisi Naim Çakırgöz ile yaptığımız görüşmede sürecin takipçisi olduklarını işçileri sendika avukatları ile görüştürdüklerini aktardı. İşe iade davası açmaya hazırlanan işçiler bu baskıların kendilerini yıldıramayacağını ve işlerine geri dönmek için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirttiler.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler