Ana Sayfa Güncel Zafer direnen emekçinin | Makro/Uyum direnişi kazandı!

Zafer direnen emekçinin | Makro/Uyum direnişi kazandı!

Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde 7 aydır tazminat hakları için mücadele eden Makro/Uyum direnişçileri tazminat haklarını söke söke kazandı. Migros tarafından ödemeleri bugün yapılan işçiler bir sınıf dayanışması örneği göstererek birlikte direndikleri Real işçileriyle zaferlerini kamuoyuna ilan etti. 

7 aydır tazminat hakları için Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde mücadele eden ve 17 aydır tazminat hakları için direnen Real direnişçilerinin saflarına katılan Makro/Uyum işçilerinin direnişi zaferle sonuçlandı, sıra Real direnişinde!

Tazminatları hesaplarına yatan işçiler Media Markt Genel Müdürlüğünün de bulunduğu Levent Media Markt’ta Real işçileri ile birlikte kasa kilitleme eylemi gerçekleştirdi. Eylemin ardından Nakliyat-İş Sendikası Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması gerçekleştirerek Makro/Uyum direnişinin kazandığını açıkladı.

Makro/Uyum işçileri zaferin coşkusu yanı sıra içlerinin buruk olduğunu ifade ettiler. Real direnişçileri de kazanana kadar gösterdikleri sınıf dayanışması örneğini devam ettireceklerini ilan eden işçiler, mücadelenin bitmediğini ifade ettiler.

 

NE OLMUŞTU?

2018 Mart ayında Migros’un satın aldığı Uyum ve Makro Market mağazalarında çalışan işçilerin bir kısmı Migros’da işe alınırken yaklaşık 1500 işçi işten çıkartıldı. İşten çıkartılan bu işçilerin de Real Market işçileri gibi kıdem tazminatları ödenmedi. Migros’un satın aldığı Uyum-Makro Market işçilerinin ödenmeyen kıdem tazminatlarından yasalara göre Makro Market ile birlikte sorumluydu. Makro/Uyum işçileri Real Market işçilerinin mücadelelerinin izini sürerek yaklaşık 7 ay önce Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde direnişe başladı. Real ve Makro/Uyum direnişçileri bir sınıf dayanışması örneği göstererek bir arada Migros önlerinde basın açıklamaları ve kasa kilitleme eylemleri ile tazminat haklarına sahip çıktı.

İlgili İçerikler

Son Eklenenler