Ana Sayfa Güncel GEL SEN DE EKMEĞİNİ DİRENİŞLE BÖLÜŞ!

GEL SEN DE EKMEĞİNİ DİRENİŞLE BÖLÜŞ!

DİRENEN REAL, MAKRO/UYUM, FLORMAR VE CARGİLL İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA İÇİN GIDA KOLİSİ HAZIRLIYORUZ!

Alman perakende firması Metro Group’a ait olan Real marketleri, 2013 yılında Beğendik firmasına satıldı. 8 Nisan 2017 tarihinde iflas erteleme talebi üzerine mahkeme tarafından, Beğendik işletmeleri ve Real hipermarketlerine kayyum atandı. Real market zincirlerinin Ankara, İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Antalya’da bulunan 12 şubesinin hileli iflas kararıyla kapatılması sonucu, 1700 işçi kıdem tazminatlarını alamadan işten çıkarıldı. İşçilere üyesi oldukları sarı Tez Koop-İş Sendikası sahip çıkmazken DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası bir sınıf sendikacılığı örneği göstererek Real işçilerinin mücadelelerini sahiplendi. İşçiler 14 aydır Türkiye’nin farklı illerinde Metro Market ve Media Markt’lar önünde yaptıkları basın açıklamalarıyla, AVM’lerde bulunan mağazalarda kasa kilitleme ve işgal eylemleri ile kararlı mücadelelerini sürdüyor, tazminat haklarını savunuyor. 2018 Mart ayında Migros’un satın aldığı Uyum ve Makro Market mağazalarında çalışan işçilerin bir kısmı Migros’da işe alınırken yaklaşık 1500 işçi işten çıkartıldı. İşten çıkartılan bu işçilerin de Real Market işçileri gibi kıdem tazminatları ödenmedi. Migros’un satın aldığı Uyum-Makro Market işçilerinin ödenmeyen kıdem tazminatlarından yasalara göre Makro Market ile birlikte sorumlu. Makro/Uyum işçileri Real Market işçilerinin mücadelelerinin izini sürerek yaklaşık 4 ay önce Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde direnişe başladı. Real ve Makro/Uyum direnişçileri bir sınıf dayanışması örneği göstererek bir arada Migros önlerinde basın açıklamaları ve kasa kilitleme eylemleri ile tazminat haklarına sahip çıkıyorlar.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde Flormar fabrikasında çalışan çoğunluğu kadın olan işçilerin Petrol-İş Sendikası’na üye olmaları ve sendikanın yetki belgesini almasının ardından işten atmalar sebebiyle başlayan direniş 4 ayı geride bıraktı. 132 işçinin işten atıldığı Flormar’da patronlar, yetkili sendikayı tanımamak için bildik yöntemlere başvurarak öncelikle yetki belgesine itiraz etti. Sonrasında işçileri peyderpey kapının önüne koyan Flormar işvereni, içerde de baskı ve rüşvetle işçilerin sendikadan istifa etmelerini sağlamaya çalışıyor. İşveren kamuoyu baskısını ise “Olay mahkeme sürecinde. İşçiler yasal olmayan eylemler gerçekleştirdiği için işten atıldı” gibi söylemlerle soğutmaya gayret ediyor.

Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları ve sendikal faaliyet yürüttükleri için şirketin “küçülme” bahanesiyle hukuksuz bir şekilde işlerine son verdiği 14 Cargill işçisi direnişlerinin 5 ayını geride bıraktı. Bursa Orhangazi’de bulunan fabrika önünde direnen işçiler, İstanbul Ataşehir’de bulunan Cargill Genel Merkezi önünde de basın açıklamaları ile seslerini duyurmaya çalıştı. Yeterince kamuoyu desteği göremeyen direnişçiler 13 Eylül’de Bursa’dan İstanbul’a başlattıkları yürüyüş ile emek dostlarının yüzünü direnişe çevirmeyi başardı. Klasik işçi yürüyüşlerinin tüm geleneksel değerlerini yeniden ürettikleri yürüyüşe polis saldırısı ve gözaltına rağmen inatçı bir şekilde devam eden işçiler, Cargill genel merkezi önündeki oturma eyleminin ardından Bursa-Orhangazi’daki fabrikanın önüne direnmek için geri döndüler.

Bizler Umut-Sen olarak memleketin dört bir yanında hakları için direnen işçilerin mücadelelerini çok önemsiyoruz. İşçilerin aylarca, yıllarca direnmesi zordur. Geçim derdi, işsizlik derken mücadele etmenin her bir işçi ve ailesi için imkansızlaşmasını kabul etmiyoruz. Real, Makro/Uyum, Flormar ve Cargill işçileri için dayanışma elzemdir ve biz de “GEL SEN DE EKMEĞİNİ DİRENİŞLE BÖLÜŞ!” diyerek gıda kolisi hazırlıyoruz. Ekonomik krizin kendini hissettirdiği günlerde direnenler için böylesi dayanışmalar örgütlemek krizin derinleşeceği günlerde daha fazlasını yapabilmeye vesiledir. Dolayısıyla ihtiyaç listesinde yer alan malzemeleri aşağıdaki adreslere gönderebilir ve bizlere Alo Umut-Sen hattı ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bilgi geçebilirsiniz. Ayrıca malzeme gönderemiyorsanız fakat yine de işçilerle dayanışma içinde olmak istiyorsanız bir kolinin maliyeti olan 150 TL’nin tamamı veya bir kısmını gönderebilirsiniz. Telefon hattımız üzerinden hesap numarası bilgisini sizlerle paylaşacağız.  Haydi herkes Real, Makro/Uyum, Flormar ve Cargill işçileriyle dayanışmaya!

İHTİYAÇ LİSTESİ:

Ayçiçek yağı, Zeytin yağı, Pirinç, Mercimek, Bulgur, Kuru Fasulye, Un, Toz-Küp Şeker, Domates Salçası, Makarna, Zeytin, Çay, Tuz

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Alo Umut-Sen: 0552 286 56 36

Twitter: Umut_Sendikasi

Facebook: guvencesizlersendikasi

Instagram: umutseningucundur

ADRESLERİMİZ

İstanbul Koordinasyon Merkezi: 

Osmanağa Mah. Söğütlüçeşme Cad. Nüshetefendi Sok. No:20/2, Kadıköy, 34714 İstanbul

Gebze Koordinasyon Merkezi:

Hüseyin Demir İş Merkezi Kat:1 Çarşı-Gebze / Kocaeli

Çerkezköy Koordinasyon Merkezi:

Gazi Osman Paşa Mahallesi Sezer Sokak No:11/13, 59500 Çerkezköy / Tekirdağ

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler