spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelPrettl Endüstri'de işçi kıyımı sonucu 200 kadın işçi üretimi durdurdu

Prettl Endüstri’de işçi kıyımı sonucu 200 kadın işçi üretimi durdurdu

Tekirdağ Çerkezköy’de kurulu bulunan Prettl Endüstri Sistemleri Fabrikasında patron ve fabrikada örgütlü Türk Metal arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından 19’u kadın toplam 20 işçi işten çıkarıldı. Bunun üzerine fabrikada çalışan 200 kadın işçi, önceki gün üretimi durdurdu. 

Çerkezköy’de bulunan Prettl Endüstri Sistemleri Fabrikasında patron ve sendika arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri olumsuz sonuçlanınca arabulucuya gidildi. Bu süre içinde patron ise işçilere baskı yaparak 19’u kadın olmak üzere toplan 20 işçiyi işten çıkardı. Patronun yaptığı işçi kıyımına karşılık ise kadın işçiler, geçtiğimiz gün üretimi durdurarak fabrikayı kapattı.

Türk Metal Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak’ın 22 Mart’ta sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı; “Yıllardır yetkili olduğumuz Çerkezköy Prettl Endüstri Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. işyerimizde sözleşme görüşmelerimizdeki işverenin (Genel Müdür Çetin Çetin) uzlaşmaz tavrına karşı 20 üyemiz temsilcimiz de dahil haklı ve geçerli bir sebep olmaksızın işten çıkarmasına karşı arkadaşlarımız demokratik tepkilerini ortaya koyarak üretimden gelen güçlerini kullanıyorlar.”

Prettl Endüstri’de işçi kıyımı protestosu: 200 kadın işçi üretimi durdurdu

Kadın işçi: Kadın olduğumu özellikle belirtiyorum, çünkü bu da en az işçi olmak kadar büyük bir parçası hayatımın

İşten atılan bir kadın işçinin ise sosyal medyada yaptığı açıklama ise şöyle, “Ben Prettl Fabrikası’nda çalışan bir kadın işçiyim ve 19 arkadaşımla birlikte işten çıkarıldım. Kadın olduğumu özellikle belirtiyorum, çünkü bu da en az işçi olmak kadar büyük bir parçası hayatımın. Gece vardiyasına gitmeden sütümü sağıyorum ben çocuğum için. Ve sabah dönüp kahvaltı hazırlıyorum. Uyuyup kalkıp evi toplayıp çamaşır yıkayıp yemek yapıyorum. Çalışıyorum ben ekmek param için ve 10 seneden uzun süredir çalıştığım fabrikam ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken sırf sendikam ile birlikte hareket ettiğim için beni işten çıkardılar. Benimle birlikte 20 haneye ateş düşürdü Genel Müdürümüz Çetin Çetin. Bu vicdansızlıktır. Senelerdir senin için ter döken 20 kişiyi bu şekilde silip atmak vefasızlıktır. Ben yıllardır alın terimle ekmeğimi kazandım. Emeğimin karşılığını almak için onurlu şekilde durmaya da devam edeceğim.”

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler