Ana Sayfa Güncel Davutpaşa katliamı 10. yılında: Kaza, kader, takdir-i ilahi değil; cinayet!

Davutpaşa katliamı 10. yılında: Kaza, kader, takdir-i ilahi değil; cinayet!

Davutpaşa patlamasında 20 işçinin ölümü üzerinden 10 yıl geçti. Yaşanan katliam sonrasında belediye yetkileleri ve bina sahipleri ceza alırken gerçek sorumlulular hakkında bir yaptırım uygulanmadı. Katliamda yitirikleri işçiler için 10 senedir adalet arayan aileler bugün de “İş kazası değil, cinayet” diyerek bir araya geldi.

31 Ocak 2008’de İstanbul Davutpaşa Çiftehavuzlar caddesinde kaçak havai fişek üretimi yapan bir imalathanede gerçekleşen patlama üzerine 20 kişi hayatını kaybetmişti. Patlamadan sonra Cumhuriyet Savcılığı tarafından görevlendirilen Bilirkişi Heyeti düzenlediği raporda ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, BEDAŞ’ı sorumlu tuttu. İdarenin kararı üzerine yetkili kişiler yargılanamazken, Savcı ve ailelerin başuvurusu ile Zeytinburnu Belediyesi müdürleri ve bina sahipleri hakkında yargılama başlatıldı. Gerçek suçluların yargılanması için itirazların devam etmesi üzerine Zeytinburnu Belediye Başkanı sanık koltuğuna otururken, Danıştay İstanbul Büyükşehir Belediye başkanın yargılanmaması kararını onadı. İstanbul Büyükşehir Başkanının yargılanmaması kararı aileler tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşındı.

“Gerçek suçlular yargılanana kadar”

Zeytinburnu Belediye Başkanının da sanık olarak yer aldığı 15 duruşma gerçekleştirdi. Duruşmalar esnasında bilirkişi değişikliği ve pek çok hukuksuzluk yaşandı. Temmuz 2014′te Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. Mahkeme Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürü Feruz Kutsal’ın 9 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, Ruhsat ve Denetim Müdürü Rüstem Tekin’in 9 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, İmar ve Şehircilik Müdürü Şevket Yıldırım’ın 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne atanan Hatice Küçükakyüz’ün 3 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, Belediye Başkan Danışmanı Servet Kırna’nın 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, patlamanın yaşandığı binanın sahiplerinden Remzi Koçyiğit ve Resul Koçyiğit’in 6 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına, patlamanın gerçekleştiği işyerinde çalışan Hasan Altay’ın beraatine, patlamanın olduğu tarihte İstanbul Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürü Atakan Tanış’ın beraatine, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın beraatine karar verdi.Aileler ise bu cezaların yeterli olmadığını ve Belediye Başkanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü’nün beraat kararını kabul etmediklerini söyleyerek temyiz mahkemesine başvurdu. Aileler gerçek suçlular yargılanana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

69. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Davutpaşa ve Ostim-İvedik anıldı

Her ayın ilk haftasında iş cinayetlerine kurban gidenler için tutulan Vicdan ve Adalet nöbeti de bu hafta Davutpaşa ve Ostim-İvedik’te hayatını kaybeden işçiler için tutuldu. İş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerin resimleri ve işçi yakınlarının konuşmaları ile tutulan nöbette, oğlunu iş cinayetinde kaybetmiş olan Erdinç Eroğlu: “5 senedir hukuk diyoruz ama olmadığını görüyoruz. Bilirkişi raporlarına rağmen kamu görevlilerinin soruşturulmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu reddetti. Bütün olumsuzluklara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz ”dedi.

 

İlgili İçerikler

Son Eklenenler