spot_img
spot_img
Ana SayfaGüncelBursa Aroma'da taşeronlaşma: 19 kadrolu işçi atıldı

Bursa Aroma’da taşeronlaşma: 19 kadrolu işçi atıldı

Bursa’da Tek Gıda-İş Sendikası’nın örgütlü bulunduğu Aroma meyve suyu fabrikasında Ambar bölümünde çalışan 19 kişi işten çıkartıldı.

2017 yılında Ağustos ayında gerçekleştirdikleri 20 günlük grev ile istedikleri zammı ve 2018’e kadar tüm işçilerin kadroya alınacağı koşulu ile grevlerini bitiren Aroma işçilerinden 19’u işten çıkartıldı. Noter üzerinden evlerine işten çıkartıldıklarına dair belge giden işçiler, patronun yaptığının apaçık haksızlık olduğunu ve haklarını geri almak için mücadele edeceklerini belirtti.

Yaz ayında gerçekleştirilen grev ardından fabrika içindeki koşulların ağırlaştığı belirtildi. İşçilerin örgütlülüğünü kırmak için patron tarafından çeşitli baskı politikaları uygulandı. İşçiler yoğun mesailerde çalışmak zorunda bırakıldı. Sözleşmeli çalışan işçilerin de kadroya alınması beklenen Aroma’da, kadrolu işçiler işten çıkartıldı. İşten çıkartılan işçilerin bulunduğu Ambar bölümü ise Ceva adında bir taşeron şirkete devredildi. Aroma işçileri, patronun taşeronlaştırmayı yaygınlaştırmak için işten çıkarmalara devam edeceğini ifade ederken, grev zamanında olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde arkadaşlarının işe iadesini sağlayacaklarını söylediler.

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler