spot_img
spot_img
Ana SayfaDosyaGüvenlik-Sen Disiplin Kurulu: İhbarcı yöneticiler cebren koltukta, DİSK görev başına!

Güvenlik-Sen Disiplin Kurulu: İhbarcı yöneticiler cebren koltukta, DİSK görev başına!

Üyelerini ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla’ devlete ihbar eden DİSK Güvenlik-Sen Genel Başkanı Serdar Arslan, Genel Sekreter Hüseyin Ünlü ve Mali Sekreter Doğan Özdemir sendika disiplin kurulunun ”görevden  el çektirilerek kesin ihraç edilmesi” kararına rağmen işgal ettikleri koltukları terk etmiyor.

Gazete Hayır’da yer alan habere göre;  İhbar edilen işçiler, sendikanın mevcut yönetiminin işçi aidatlarını zimmetlerine geçirdiklerini ortaya koymuş, tüm yolsuzlukları tek tek kanıtlarıyla gün yüzüne çıkarıp sendikanın 2017 Nisan ayında gerçekleşen 2. Olağan Kongresi’nde mevcut yönetime karşı Güvenlik İşçi Meclisleri yönetim adayını çıkarmıştı. Güvenlik İşçi Meclisleri’nin başkan adayı Garip Karatay ve yönetim listesinde bulunan Volkan Karataş, bir önceki dönem genel sekreter olan Salih Şenol, komiteler aracılığıyla örgütlenme faaliyetlerini sürdürürken mevcut yönetim hazmedemediği bu eleştirilere karşı durumu ihbarcılıkla çözmeye çalışmıştı. Güvenlik-Sen Disiplin Kurulu konuyu görüşmek üzere toplanmış ve ”Genel Başkan Serdar Aslan, Genel Sekreter Hüseyin Ünlü ve  Genel  Mali Sekreter Doğan Özdemir’in görevden  el çektirilerek kesin ihraç edilmesi” şeklindeki kararı Genel Merkez Yönetim Kurulu’na tebliğ etmişti.

Güvenlik-Sen Disiplin Kurulu üyeleri Merve Çil ve Mehmet Şerif Akkoyun, bugün yaptıkları açıklamayla, ‘kesin ihraç’kararına rağmen Genel Başkan Serdar Arslan, Genel Sekreter Hüseyin Ünlü ve Mali Sekreter Doğan Özdemir’in sendika tüzüğünü hiçe sayarak görevlerini bırakmadığını duyurdu.

Yönetim Kurulu’nun yaklaşık üç hafta önce tebliğ edilen ‘kesin ihraç’ kararını uygulamadığını ve Serdar Arslan’ın kamuyouna ‘disiplin kurulu kararının tekrar görüşülmek üzere geri tebliğ edildiği’ şeklinde demeç verdiği ifade edilen açıklamada, ”Serdar Aslan’ın verdiği demecin üzerinden 20 günü aşkın bir zaman geçmiş fakat henüz tarafımıza herhangi bir tebliğ ulaşmamıştır. Esas sorun şu ki ilgili kanunlar ve sendika tüzüğümüzde ”Disiplin kararı yeniden gözden geçirilmek üzere geri gönderilir” şeklinde bir madde yoktur. Kaldı ki sendikamız tüzüğünün 35. maddesinin 4. fıkrası gayet açık ve anlaşılırdır: “Genel Merkez Disiplin Kurulu’nun kararlarını Genel Merkez Yönetim Kurulu uygular.” Bahsettikleri tebliğ kararı sadece Şube Disiplin Kurulu için geçerlidir. Bununla birlikte 35. maddenin 3. ve 5. fıkrası, 11.maddenin 6. fıkrası gereği, alınan karar sonucunda bu şahısların Genel Kurul’dan çıkacak karara kadar üyelikleri askıda kalır ve yöneticilik vasıflarını kullanamazlar. Buna rağmen ismi geçen şahıslar tüzüğü hiçe sayarak usulsüz bir şekilde görevlerine devam etmektedir” denildi.

Sendikanın diğer yöneticileri Sezgin Birel, İrfan Karcı, Zülfikar Karatay ve Nadir Yazıcı’yı göreve davet eden Çil ve Akkoyun, ”Bizler disiplin kurulu üyeleri olarak, üyelikleri askıya alınan Serdar Aslan, Doğan Özdemir ve Hüseyin Ünlü’yü sendikamızı sarı sendikalara dönüştürmeye çalışmaktan vazgeçmeye, sendika içerisinde kutuplaşma ve ayrışmaya yol açan her türlü davranıştan sakınmaya, sendikamızın geleceği için kendilerini tüzüğe uygun davranmaya çağırıyoruz” dedi.

”Hiçe sayılan sadece Disiplin Kurulu kararımız değil aynı zamanda DİSK hukuku ve değerleridir” denilen açıklamada sendikanın bağlı bulunduğu konfederasyona da çağrıda bulunuldu: Genel Kurul delegesi ve üyesi arkadaşlarımız ayağa kalkmalıdır, Disiplin Kurulu kararına uymayanlardan hesap sormalıdır. Merkez Disiplin Kurulu kararı kesindir. Sadece Merkez Genel Kurulu tarafından tartışılabilir. Bu bağlamda tüm Güvenlik-Sen üye ve delegelerini durumla yakından ilgilenmeye ve sendikamıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.
Güvenlik-Sen Disiplin Kurulu üyeleri Merve Çil ve Mehmet Şerif Akkoyun’un açıklamasının tam metni şöyle:

”26/07/2017 tarihinde DİSK/Güvenlik-Sen Yönetim Kurulu, İzmir Cumhuriyet  Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma  belgelerine dayanarak, Genel Başkan Serdar Aslan, Genel Sekreter Hüseyin Ünlü ve Mali Sekreter Doğan Özdemir’in, sendikamız üyesi olan işçiler hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etmekten ihbarcılık yaptıkları’ suçlamasıyla Genel Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildiklerini kamuoyuna duyurmuştu.

31/07/2017 tarihindeki resmi sevk kararı, tarafımıza 15/08/2017 tarihinde tebliğ edilmiştir. İncelenen deliller ve alınan sözlü ve yazılı savunmalar sonucunda oy çokluğu ile ”Genel Başkan Serdar Aslan, Genel Sekreter Hüseyin Ünlü ve  Genel  Mali Sekreter Doğan Özdemir’in görevden  el çektirilerek kesin ihraç edilmesi” kararı alınmış ve karar 11/09/2017 tarihinde Genel Merkez Yönetim Kurulu’na tebliğ edilmiştir.

Yönetim Kurulu, yaklaşık üç haftadır, Disiplin Kurulu kararını uygulamayıp bekletmektedir. Eski Genel Başkan Serdar Aslan, bu süreçte bazı yayın organlarında verdiği demeçlerde disiplin kurulu kararının tekrar görüşülmek üzere geri tebliğ edildiğini söylemiştir. Serdar Aslan’ın verdiği demecin üzerinden 20 günü aşkın bir zaman geçmiş fakat henüz tarafımıza herhangi bir tebliğ ulaşmamıştır. Esas sorun şu ki ilgili kanunlar ve sendika tüzüğümüzde ”Disiplin kararı yeniden gözden geçirilmek üzere geri gönderilir” şeklinde bir madde yoktur. Kaldı ki sendikamız tüzüğünün 35. maddesinin 4. fıkrası gayet açık ve anlaşılırdır: “Genel Merkez Disiplin Kurulu’nun kararlarını Genel Merkez Yönetim Kurulu uygular.” Bahsettikleri tebliğ kararı sadece Şube Disiplin Kurulu için geçerlidir. Bununla birlikte 35. maddenin 3. ve 5. fıkrası, 11.maddenin 6. fıkrası gereği, alınan karar sonucunda bu şahısların Genel Kurul’dan çıkacak karara kadar üyelikleri askıda kalır ve yöneticilik vasıflarını kullanamazlar. Buna rağmen ismi geçen şahıslar tüzüğü hiçe sayarak usulsüz bir şekilde görevlerine devam etmektedir.

Bizler disiplin kurulu üyeleri olarak, üyelikleri askıya alınan Serdar Aslan, Doğan Özdemir ve Hüseyin Ünlü’yü sendikamızı sarı sendikalara dönüştürmeye çalışmaktan vazgeçmeye, sendika içerisinde kutuplaşma ve ayrışmaya yol açan her türlü davranıştan sakınmaya, sendikamızın geleceği için kendilerini tüzüğe uygun davranmaya çağırıyoruz. Ayrıca diğer yöneticiler Sezgin Birel, İrfan Karcı, Zülfikar Karatay ve Nadir Yazıcı’yı, üç yedek yönetim kurulu üyesini asil yönetim kurulu görevine çağırmak suretiyle acilen disiplin kararını uygulamak için gerekli işlemleri yapmaya ve yasal prosedürü yerine getirmek üzere sorumluluklarını yerine getirmeye çağırmaktayız.

DİSK Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu’na durumun ciddiyetini hatırlatıyoruz ve onları da göreve çağırıyoruz. Hiçe sayılan sadece Disiplin Kurulu kararımız değil aynı zamanda DİSK hukuku ve değerleridir. Bizler yönetim kuruluyla aynı listeden Disiplin Kurulu’na seçilen üyeleriz, çok uzun istişarelerle, somut belgelere dayalı olarak bir karar aldığımıza inanıyoruz. Ancak üç haftadır sendikal tarihte örneği olmayan bir manzara var sendikamızda. Suçlu bulunmuş kişiler cebren konumlarını terk etmemektedir.
Genel Kurul delegesi ve üyesi arkadaşlarımız ayağa kalkmalıdır, Disiplin Kurulu kararına uymayanlardan hesap sormalıdır. Merkez Disiplin Kurulu kararı kesindir. Sadece Merkez Genel Kurulu tarafından tartışılabilir. Bu bağlamda tüm Güvenlik-Sen üye ve delegelerini durumla yakından ilgilenmeye ve sendikamıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

 Disiplin Kurulu Karar Tebliğ Tutanağı ve Disiplin Kurulu karar belgesi:

tutanak

disiplin-kurulu-kararı1

disiplin-kararı2

disiplin-kurulu-kararı3

disiplin-kurulu-kararı-4-2

disiplin-kurulu-kararı-5

spot_img
İlgili İçerikler

Son Eklenenler