Ana Sayfa Haber DGD-SEN üyesi Migros işçileri direnişe başlıyor

DGD-SEN üyesi Migros işçileri direnişe başlıyor

DGD-SEN üyesi oldukları için işten atılan Migros depo işçileri bugün (13 Şubat) Şekerpınar’da bulunan depo önünde direnişe başlıyor.

Sendikalı oldukları için işten atılan ve Migros depoda Usgrup adlı taşeron firma çalışanı olan 12’si sendika üyesi 13 işçi işçi deponun bulunduğu Gebze Şekerpınar’da bugün (13 Şubat) saat 13.00’de direnişe başlıyor.

DGD-SEN, Migros mağazalarına gelen ürünlerin depolama işinin yapıldığı Migros’a ait depolarda yıllardır sendikal faaliyet yürütüyor. Sendika düşmanlığı ile bilinen Migros, 2013 yılında 33 işçiyi sendikal sebeple işten atmış, depo önünde ve kent merkezlerindeki mağazalarda sendikanın yaptığı eylemlerden sonra işçiler, taşerona karşı mücadelede hukuki olarak önemli bir kazanım elde etmiş ve sendikal tazminata hak kazanmıştı.

DGD-SEN’in dgd-sen.org‘da yayınladığı açıklama:

MİGROS İŞÇİ KIYIMINA DEVAM EDİYOR, DİRENEREK KAZANACAĞIZ!

Migros’un Türkiye’de 63 yıllık tarihinde bini aşkın mağazasında çalışan on binlerce işçinin sömürüsü ve hak gaspıyla perakende sektöründe dev bir marka haline geldiğini biliyoruz. Daha iyi çalışma koşulları, adil bir ücret ve insan onuruna yakışır muamele talep eden, sendikal faaliyet yürüten işçileri anında kapı dışarı ettiğini hem geçmişten hatırlıyoruz hem bugün de yaşıyoruz. Migros, 2013 yılında sendikamız DGD-SEN’e üye deneyimli 33 işçiyi sendikal örgütlenme çalışmaları yüzünden haklarını vermeden işten atmış, işçilere aileleriyle birlikte büyük mağduriyet yaşatmıştı. İşçilerin iradesi ve dik duruşu sayesinde sendikamız öncülüğünde Migros & Ceva Direnişini başlatmış; günlerce mağaza, depo, genel merkez önlerinde yürüyüş ve basın açıklaması yapıp halka sesimizi duyurmuştuk. Direnişin sonunda işçi taleplerinin çoğunu asıl olarak fiili meşru mücadelemizle ve beraberinde hukuki süreçle kazanmış, Migros’a haddini bildirmiştik. Ama görüyoruz ki Migros dersini almamış, işçi ve sendika düşmanlığına devam ediyor!

Migros taşeronu Usgrup ilk olarak 13 Ocak’ta(3), sonrasında 19 Ocak’ta(4) ve son olarak 27 Ocak’ta(6) 12’si sendika üyemiz toplamda 13 işçiyi küçülme bahanesiyle işten attı. Ama gerçek gün gibi ortada: İşçiler anayasal haklarını kullanıp sendikalı oldukları için yıllardır emek verdikleri işlerinden oldu. Şayet şirkette küçülme trendi, maliyeti(!) düşürme eğilimi varsa patronlara soruyoruz: 27 Ocak’tan hemen sonra yeni işçi alımının neden yapıldığı nasıl açıklanabilir? Beş yıldır komitelerle sürdürdüğümüz örgütlenme faaliyetini engellemek için işten atmaya varan baskı ve tehdidi inkar edebilirler mi? Usgrup ve MBM firmalarıyla kurdukları ilişkiyi nasıl hukuk kılıfına sokabilirler? Kiralık işçiliği yasadan önce fiili olarak hayata geçirme hakkını ne zaman ve kimden aldılar? Milyonlarca dolarlık sermaye birikimlerini taşeron düzenin vazgeçilmezi depo işçilerine borçlu olduklarını nasıl saklayabilirler? Patronların bu soruların hiçbirine verecek cevapları olmadığını adımız gibi biliyoruz. Ama bu devran böyle gelmiş böyle gitmez artık! İşçiler 10 saatten 15 saate kadar depoda ayakta çalışıyor, ağır koliler ve yükler taşırken bel-boyun fıtığı gibi meslek hastalıklarına yakalanıyor, iş kazalarında yaralanıyor; Migros taşeronu Usgrup, MBM ve Murat Taşımacılık gibi firmalar ise yine bedeli hak arayan işçilere ödetiyor, işten atıyor. Migros kadrosundaki işçiler ile taşeron firma işçileri arasında hem çalışma koşulları hem ücretler açısından uçurum büyüklüğünde farklar yaratılıyor ve işçiler arasında ikilik çıkartılıyor. Bu çok adaletsiz ve haksızca bir uygulama, var gücümüzle taşerona karşı çıkıyor; tüm mağaza, depo işçileri için Migros kadrosu ve aynı zamanda sendikal örgütlenme/mücadele için özgür ortam istiyoruz. Haksız, hukuksuz bir şekilde işten atılan 13 işçi kardeşimizin derhal işe geri alınmasını ve sendikamız DGD-SEN’in protokolle tanınmasını talep ediyoruz. Depoda hala çalışmakta olan başta üyelerimize ve tüm işçilere yönelik uygulanan baskı, tehdit ve hakaretlerin son bulmasını, sorumluların hesap vermesini, cezalandırılmasını zorunluluk olarak görüyoruz. Saydığımız sorunlar çözülene, istediğimiz talepler gerçekleşene kadar işin peşini bırakmayacağımızı duyuruyoruz. İşçileri düşük ücretlerde güvencesiz-esnek çalıştıran, zorunlu mesaiye bırakan, İSİG kurallarını uygulamayan, hakaret eden-aşağılayan, tatsız tuzsuz yemeklere, pis lavabolara, düzensiz servislere vd. mecbur eden Migros Ceo’sundan vardiya amirine kadar sorumlu herkesten gerekirse tek tek direnişimizle hesap soracağız! İşçinin ekmeğini elinden almak, çocuklarının geleceğini çalmak, gururunu kırmak ne demekmiş göstereceğiz.

İşçileri yalnız ve çaresiz zannedenler, boynunu eğip susar sananlar bilsinler ki büyük bir yanılgı içerisinde düş kırıklığı yaşayacaklar. İşçiler yalnız ve çaresiz değiller çünkü sendikaları DGD-SEN var, eğilip bükülmezler çünkü onur ve haysiyetleri var! Migros haksızlıklara, hukuksuzluklara devam ettikçe bizim cevabımız daima Sendika ve Direniş olacak. İşten atmalar korku ve yılgınlık değil, direniş cesaret ve dinginlik getirecek. “Direnişten başka yol yok, ekmeğimize ve onurumuza sahip çıkıyoruz” diyen depo işçileri sendika uzmanlarımızla birlikte 13 Şubat 2017 Pazartesi günü saat 13.00’de Çayırova Şekerpınar Migros Depo önünde direnişe başlıyor ve tüm emek dostlarını direniş alanına dayanışmaya davet ediyor.

Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı İşçileri Sendikası

İlgili İçerikler

Son Eklenenler