#WorkersStrikeBack: Tarihi Hindistan Grevi Büyük Karşılık Buldu

0

Çeşitli eyaletlerden alınan haberler grevin hemen hemen tüm eyaletlere yayıldığını gösteriyor.

10 merkezi sendikanın çağrısını yaptığı ve ülke genelinde 2 gündür süren greve 8 Ocak Salı günü çalışma saatlerinden itibaren işçiler de katıldı. Raporlara göre 200 milyondan fazla kişinin BJP liderliğindeki NDA hükumetinin işçi, insan ve ulus karşıtı politikalarına karşı grev yapması bekleniyor.

Çeşitli eyaletlerden gelen raporlar, grevin neredeyse her eyalette oldukça görünür olduğunu gösteriyor. Bankacılık, sigorta, kömür ve enerji, petrol, posta, telekom, mühendislik, imalat, çelik, savunma, sağlık, eğitim, su yönetimi ve projeleri, güç, karayolu taşımacılığı, merkezi ve devlet hükumeti çalışanları dahil olmak üzere çeşitli sektörlerden birlikler ve oto-taksi sendikaları ülke çapında greve aktif olarak katılıyor.

Kerala’da grev şimdiye kadar neredeyse tamamen barışçıl geçti. Toplu taşıma yolları kapatıldı ve ülke genelinde işçiler hakları için barışçıl bir şekilde gösteri yaptı. Alappuzha, Thiruvanthapuram ve Ernakulam gibi devletin çeşitli bölgelerinde, protestocular tarafından tren servisleri engellendi.

Cochin Serbest Üretim Bölgesi’ndeki ve Cochin Limanı’ndaki işçiler protestocular tarafından durduruldu. Gündüz yapılan tüm üniversite sınavları ertelendi ve eğitim kurumları kapatıldı. Yine de, özel araçlar dolaşırken görüldü. Sabarimalalı Hacıların da her yerde ilerleyişine izin verildi. Kıdemli CPI-M Rajya Sabha üyesi ve kıdemli sendika lideri Elamaram Kareem medyaya şunları söyledi: “Devlete ait bütün iş yerlerinde çalışanlar grevde. Bu, merkezin yanlış politikalarına karşı bir protesto ve bunun kepenk indirmeyle karıştırılmaması gerekiyor.”

Çalışma İlerleme Federasyonu’nun (LPF) kıdemli lideri, ülke genelinde iki gündür sürmekte olan grevlerin ilk günü Tamil Nadu’dan karmaşık tepkiler geldiğini söyledi. İnşaat sektörü ve diğer örgütlenmemiş sektörlerden greve verilen tepki olumluydu. LPF Genel Sekreteri M. Shanmugam IANS’a yaptığı açıklamada “Bağlı sendikalarımızın üyeleri işe gitmedi. Chennai’deki otobüs hizmetlerinin yaklaşık yüzde 50’si çağrı yapmıyor. Diğer şehirlerde, yollarda hizmet veren otobüslerin yüzde 30-40’ ı devlete ait” dedi

Grev Batı Bengal Bölgesi’nde başladığı için tren seferleri duraklatıldı. Doğu demiryolunun Howrah ve Sealdah bölgesinde ve ayrıca Güney Doğu demiryolunda tren hizmetleri kesintiye uğradı. Grev destekçileri, Güney 24 Parganas bölgesinde, Canning’in Lakhikantapur bölgesinde Kuzey 24 Pargana Madhaygram, Hasnabad ve Barasat’ta banliyölerdeki birçok istasyonda polise karşı barikat kurdu ve polisle çatıştı.

Ancak haberler  ülkenin birçok yerinde Trinamool Kongresi üyelerinin protestocu işçilere ve sendika liderlerine saldırdığını gösteriyor. Polis, Asansol’daki protestocu işçiler hakkında soruşturma açmak için başvurdu. CITU devlet sekreteri Anadi Sahu dahil birçok sendika yöneticisi Kalküta’da tutuklandı.

Ayrıca Tripura bölgesinde grevin ilk saatlerinde tamamıyla bir kepenk indirmeye tanık olundu.

Odisha, Maharashtra ve Assam eyaletlerinin çeşitli şehirlerinde otobüsler ve motor taksiler sefer yapmadı. Ayrıca, birkaç tren istasyonu ulaşıma kapatıldı. Bununla birlikte eyaletteki çeşitli yerlerdeki dükkan ve işletmeler de kapalı kaldı. Bu arada, parlamentonun sol üyeleri genel grevi ve grevdeki işçileri desteklemek için parlamento önünde eylem yaptılar.

Çeviren: Çiçek YAMAN

Share.

Comments are closed.