Uyar Çelik patronundan hem emek hem de direniş çadırı hırsızlığı

0

Karabük’te Uyar Çelik fabrikasında çalışan işçiler Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olunca fabrika patronu önce işçileri işten çıkardı. Direniş başlayınca geri adım atan patron, son çare olarak ‘fabrikayı kapattım’ dedi. İşçilerin fabrikayı terk edeceğini düşünen ve hammadde getirmeye devam eden patron, işçilerin fabrika önündeki direniş çadırını çaldı.

Uyar Çelik’te önce sendikalı olan yedi işçiyi işten çıkaran patron, işçilerin üretimi durdurması ve eyleme geçmesi sonrası geri adım atmak zorunda kalmıştı. İşçilerin haklarından vazgeçmeyeceğini anlayan patron son çare olarak “fabrikayı kapatıyorum” dedi ve kapıya kilit vurdu.

Bu adım sonrası fabrikaya hammadde taşımaya devam eden patronun içeri kaçak işçi sokması ve üretim yapması ihtimaline karşı fabrika önünde eyleme başlayan işçiler, soğuk havalar nedeniyle fabrika önünde kurdukları çadırlarda kalıyordu. Önceki gece işçilerin fabrika önünde kaldığı çadırı çalan patronun bu adımı tepki çekerken, işçiler bir kez daha haklarına sahip çıkarak fabrika önünde bir araya geldi.

Birleşik Metal-İş Sendikası, konuya ilişkin, “Uyar Çelik işvereni işçilerin emeğini çaldığı yetmiyormuş gibi dün gece çadırını da çaldı. Bulutlar ısıtıyor yorgan niyetine Karabük’teki direnişçi metal işçilerini” açıklamasında bulundu.

 

Share.

Comments are closed.