UMER Haddecilik’te direniş 36. gününde: Sesimizi duymazsanız kendimizi yakarız!

0

Karabük’te bulunan UMER Haddecilik işçileri olumsuz çalışma koşulları sebebiyle Birleşik Metal-İş’e üye oldu. Fabrika içinde Yetki Belgesi’ni alma hakkı kazanan ve başvurusu gerçekleştikten sonra öncelikle 7 işçi işten atıldı. Gerçekleştirilen iş durdurma eylemi ile işe iadeleri sağlanan işçilerin ardından ise fabrika ekonomik sebepleri bahane ederek ‘kapatma’ kararı aldı. Fabrikada üretimin durdurulmasının ve yalnızca güvenlik görevlilerinin kalmasının ardından işten atılan 36 işçi fabrika önünde direnişe geçti.

Ağır sanayi alanında faaliyet gösteren Umer Haddecilik’te daha öncesinde konuştuğumuz direnişçi işçi Erkan Kaynar fabrika içinde yaşananları Umut-Sen’e anlatmıştı. Kurulduğu günden beri zam yapılacağı, koşulların düzeleceği gibi söylemler ile olumsuz koşullarda çalışan işçiler sendikaya üye olmaları üzerine işveren baskısına maruz kalırken sonunda tüm işçiler işten çıkartıldı.

36 gündür fabrika önünde direnişte olan işçiler bugün sabah seslerini duyurmak için fabrikanın çatısına çıkarak kendilerini yakacaklarını söylediler. Yanlarına aldıkları benzin ile çatıya çıkan işçilerin taleplerini ise Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bugün Karabük Belediye Başkanı ve siyasi parti temsilcilerine aktaracak.

Share.

Comments are closed.