gününde

Tutuklu 3 maden işçisi serbest!

0

Murgul Eti Bakır’da hak mücadelesi yürüten 3 maden işçisi Mehmet Cengiz’in koordinatörü Ünsal Arkadaş darp edildiğini iddia etmiş ve şikayette bulunmuştu. Şikayet üzerine ise işçilerden 3’ü tutuklanmıştı. İşçilerin tutuklanması üzerine Murgul halkı tepkisiz kalmayarak bu hukuksuz tutuklamaya karşı çıktı. Gelen yoğun tepkiler üzerine ise işçiler bugün serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Ücret zammı talebi ile fiili greve çıktıkları için işten atılan Murgul Eti Bakır işçileri, işe iade davasını kazanmıştı. İşçiler, mahkeme kararına rağmen Cengiz İnşaat Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş’a şirketin verdiği sözü neden tutmadığını sordular, karşılığında küfre ve hakarete uğradılar.
Küfür ve hakaretlere Murgul halkı ve işçilerin tepki göstermesi üzerine arbede çıktı. Arbede esnasında Genel Koordinatör’ün aracının camları kırıldı. Hakkını isteyen işçilere küfür ve hakaretle cevap veren Arkadaş hakkında işlem dahi yapılmazken, araç camlarının kırılmış olmasını gerekçe gösteren savcı,  hakkını soran işçilerin tutuklanmasını istedi. Direniş boyunca da defalarca gözaltına alınmış olan işçilerden 3’ünün tutuklanması üzerine Kaymakamlık ve adliyede toplanan yüzlerce Murgullu yargının patron yanlısı tutumunu ve tutuklamaları protesto etti.

 

Share.

Comments are closed.