Türkiye Maden İş Genel Başkanı Nurettin Akçul madencilerin yürüyüşünü hedef gösterdi

0

Sarı sendika Türkiye Maden İş’in 55 bin TL maaşlı, işveren temsilcisi olarak TİS imzalamış eski holding muhasebecisi başkanı Nurettin Akçul Soma Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla madencilerin yürüyüşlerini hedef göstererek, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nı ve örgütlenme uzmanlarını yine tehdit etti.

Sözde işçi sendikası olan Türkiye Maden İş, senelerce her türlü usulsüzlük, hukuksuzluk ve haksızlık yaşamalarına sebep olduğu Somalı maden işçilerinin bozduğu oyunu kabullenemiyor olacak ki yalan açıklamalarla, basın açıklaması engellemeye çalışmaktan madencileri tehdit etmeye kadar işçilerin örgütlülüğünü kırmak için her yolu denedi. Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde başlatılan Uyar Madencilik işçilerinin Ankara Yürüyüşü’nü sendika örgütlenme uzmanlarını tehdit ederek hedef gösteren gangster sendikacılar aslında kendi büyüyen korkularını ele vermektedir. 

Direniş ve mücadelenin büyük öğreticiliğinin sonuçları kendilerine başta Soma havzasında ciddi üye kayıpları, verilemeyecek hesaplar, açıklanamayacak rantsal ilişkiler ve kirli pazarlıklar olarak döneceği için tutuşmaktalar. Madenciler ve Somalılar nezdinde en ufak bir meşruiyeti olmayan, devletin ve patronların kullanışlı bir aparatı olan sarı sendika Türkiye Maden İş bu yollarla, haraçla devasa servetler biriktirmiştir. Diğer taraftan tamamen madencilerin öz gücüyle kurulan Bağımsız Maden-İş, kuruluşundan bu yana işçi sınıfının bağımsız örgütlülüğünü inşa etmek için, işçilerin kendi sendikalarında söz ve karar sahibi olduğu bir zeminde ortak iradeye dayanarak hareket etti.

Bugün kent meydanlarına çıkarak emekçinin sırtından siyaset yapılmaz diyen Akçul, kendi geleneğinden menkuldür. Hiç kimseye minnet etmeden, sözünden bir adım geri atmadan 4 yıldır gasp edilen haklarını Meclis’e yasa yaptırarak kazanmış direngen bir çizginin karşısında ‘’özelleştirmeye ölsek de izin vermeyiz’’ dedikten sonra on binlerce lira maaşlarla ‘’çalışan’’ sendikacıların işverenle anlaşmaya vardığı bir geçmişi hatırlatıyor. Maden işçilerinin, öfkesini ve gücünü kuşanıp başlattıkları direnişleri ve var ettikleri örgütlülüğünün karşısında sonunu korku ile beklerken tek çözümü siyasilerin lütuflarına bırakan Akçul’a sesleniyoruz: Yasa yaptıran mücadeleye de, mücadeleyi tarihe geçiren Bağımsız Maden İş’e de sizin tehditleriniz sökmez!

Share.

Comments are closed.