Türk Metal ve Çelik-İş çeteleri işçiyi daha fazla sömürmek için “işbirliği” yapacak!

0

Sarı Türk Metal ve Sarı Çelik-İş sendikaları “Türkiye Metal İşçileri Sendikaları Arasında Diyalog ve İş Birliği” anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile işçileri sömürme konusunda ortak anlayışa sahip iki çete “işbirliği” yapacak.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS ) dayatmalarına karşı metal işçileri yeni toplu sözleşme sürecinde kırmızı çizgilerini eylemlilikleri ile gündeme getirirken Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası ve Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası sessizliklerini koruyor. Son dönemde Sarı Çelik-İş Sendikası İsdemir’de metal işçilerine ihanet niteliğinde sözleşme imzalayarak tarafını netlikle belli etti.  Bu iki sendikayı da metal işçileri ve kamuoyu Türkiye’deki sermaye birikiminin belki de en stratejik noktası olması hasebiyle ruhunu tamamen sermayeye teslim etmiş çeteler olarak tanıyor.

Sarı Çelik-İş ve Sarı Türk Metal metal işçilerinin huzursuzluğunu görmezden gelirken iki şirketin kar marjını artırmaya yönelik anlaşmalarına benzer bir tablo çizmekten de hiç çekinmiyor. Çelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın imzaladığı anlaşma  ‘Örgütlenme ve yeni üye kazanma üzerine temel prensipler’, ‘Sorunu çözmek için izlenecek prosedür’, ‘Sendika yapılarının demokratik karakteri’, ‘Avrupa ve Küresel Düzeyde Üyelik’ ile ‘Takip ve Değerlendirme’ başlıklarından oluşuyor. Anlaşmaya ilişkin açıklama yapan Çelik-İş Başkanı Değirmenci, “Bu anlaşmayla şimdiye kadar yapılmamışı yaptık ve ezberleri bozduk”  dedi.

Bu ‘anlaşma’ işçilerin taleplerini bastırmak, metal işçilerini işverene ve devlete satma hazırlığının bir göstergesi. Fakat bu o kadar da kolay değil artık! Metal Fırtına ile mafyatik sendikacılara da ayar veren metal işçileri yeni toplu sözleşme döneminde MESS dayatmalarına boyun eğmediği gibi bu sapsarı sendikaları da silip süpürecek. Değirmenci’nin ezberleri bozduk iddiası doğru değil. Klasik birer sermayedar gibi ceplerini doldurma derdinde olan iki “sendikal anlayışla” karşı karşıyayız. Esas ezberleri bozacak olan sizleri o koltuklardan indirecek olan metal işçileri ve sizin kaçacak delik dahi bulamayacak olmanız!

Share.

Comments are closed.