Ana Sayfa Güncel Türk-İş’in TİS rezaletine dair değerlendirmeleri V - Düzce Kristal-İş İşçi Temsilcisi Kayhan...

Türk-İş’in TİS rezaletine dair değerlendirmeleri V – Düzce Kristal-İş İşçi Temsilcisi Kayhan Akpınar

Türk-İş’in kamuda TİS sürecindeki rezaletine dair sendika yöneticileri ve direnişçi işçiler ile gerçekleştirdiğimiz röportaj dizimizde Düzce Cam San. ve Tic. AŞ’den sendikalı oldukları için 80’den fazla işçinin işten çıkarılması üzerine başlayan grevin emekçilerinden Düzce Kristal-İş İşçi Temsilcisi Kayhan Akpınar ile görüştük. Akpınar “sendikacılara işçiler gibi yaşamayı denemelerini tavsiye ediyorum” dedi. Akpınar’ın değerlendirmesi şu şekilde;

Valla şu an biz bir örgütlenme aşamasındayız biliyosunuz greve çıktık. Görüntü itibariyle çok hoş olduğunu kimse söyleyemez zaten, onu biliyoruz. Biz başkanın muhakkak bu hususlar hakkında bize söylenmeyen ama söylenmesi gereken ama söylenemeyen detayların olduğunu düşünüyoruz. Biz şu anda pozisyon olarak buna yorum yapacak durumda değiliz.
Sendikacılık bana sorarsanız günden güne daha olması gerektiğinin dışında bir sisteme giriyor. Bu türkiyede yani DİSK HAK-İŞ ayırmıyorum hepsi yani bütün konfederasyonlar için geçerli bu bana sorarsanız. Ben başkanları bu hususta daha sağ duyulu olmaya davet ediyorum. İşçinin hakkını gözeten, işçinin durumunu onlarla beraber empati yapan insanlar topluluğuyla bir araya gelmelerini, onlarla konuşmalarını, işçilerle emekçilerin durumunu anlamayı, onlar gibi yaşamayı denemelerini tavsiye ediyorum.
18 gündür grevdeyiz. İşverenin elinde bazı yaptırım kozları var. Maddi gücünü kullanıyor ve bizler de bunun altında ezilmeyelim diye dik durma çabası sarf ediyoruz. Bu çabayı sarf ederken de bu  TİS’in imzalanması da bizi de tabi ki üzdü yani. Kamu işçileri bizlere nazaran durumları bizden kötü değil. Aldıkları maaş itibari ile  bizim aldıklarımızın neredeyse 2 katını alıyorlar yani onları da sağ duyulu olmaya davet ediyorum. Bunun en büyük sebeplerinden biri aynı zamanda kamu işçilerinin de özel sektörde çalışanların da birbirleriyle irtibatlı olup kenetli olmamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bizim kendi durumumuz açısından konuşuyorum biz işçi olarak özel sektörde olduğumuz için  kamu işçilerinin bizim durumumuzu bildiklerini çok bizim durumumuza eğilim gösterdiklerini, bize sahip çıktıklarını göremiyoruz. Bizim onlara yapabileceğimiz zaten sınırlı. belki örgütlü  olsak ayağa kalkmak açısından biz de onlara çok yardımcı oluruz destek oluruz ama onların mesela birçoğu aydın insanlardan oluşuyor. Onların bu özveriyi daha çok gösterip, bizlere sahip çıkıp hep birlikte  bir güç yumruğu oluşturabilmemiz gerektiğini düşünüyorum ben.
İlgili İçerikler

Son Eklenenler