TÜPRAŞ işçisi tam gün iş bıracak!

0

TÜPRAŞ işçileri bugün 4 farklı rafineride tam gün iş bırakacak. Petrol-İş Sendikası’na üye işçilerin bulunduğu fabrikada, yönetim ile sendika arasında süren Toplu İş Sözleşmesi süreci anlaşmazlık ile sonuçlandı. Geçen hafta yarım gün iş bırakan işçiler, bugün ise tam gün iş bırakma eylemi yapacak.

Petrol-İş Sendikası ve TÜPRAŞ yönetimi arasında gerçekleştirilen dokuzunca toplu iş sözleşmesi görüşmesinde de bir sonuç alınamamıştı. Bunun üzerine fabrika önünde eylem yapan işçiler, yarım günde iş bırakmıştı. İşçiler bugün ise tam gün iş bırakarak toplu iş sözleşmesindeki taleplerinin gerçekleşmesini isteyecek.

İşçiler tam gün iş bıracak!

Petrol İş Sendikası ve TÜPRAŞ patronları arasında gerçekleşen TİS görüşmeleri yaklaşık 4.300 işçiyi ilgilendiriyor. Patronlar, sözleşmesinin sürecinin 3 seneye çıkarılmasını ve 2 seneyi kapsayan ücret artışında bir ücreti 6 ay içinde bölerek dağıtmak dışında hiçbir artış yapmayacağını, 6 ayda bir enflasyon güncellemesi yapılacak şekilde anlaşılmasını istedi. Ayrıca vardiya saatlerinde de değişiklik talep etti. Petrol-İş sendikası ise sözleşmenin iki yıl olması gerektiğini ve üç yıllık sözleşmeye asla imza atmayacaklarını söyledi. Bu sabah, 4 ayrı rafineride de 08:00-16:00 mesaisine gelen işçiler fabrikaya girmedi. Gece 00:00-08:00 mesaisinde bulunan işçiler ise fabrika içinden çıkmadı. Akşam saat 16:00’da işçilerin eylemlerine devam edeceği ifade edildi.

Share.

Comments are closed.