Taşerona kadro yalanı: Beşiktaş Belediyesi tarafından gerekçesiz işten çıkarılan taşeron işçiler direnişte

0

696 sayılı KHK ile kamuda çalışan taşeron işçilerin ‘kadroya geçme’ süreci ile ilgili güvenlik soruşturmalarının tamamlanmasının ardından binlerce işçi işten atıldı. En çok işten atmaların belediyelerde yapıldığı ‘işçi kıyımında’, en son Beşiktaş Belediyesi’ndeki işlerinden atılan taşeron işçiler de 6 Nisan’da direnişe başladı.

İşçilere, “taşerona kadro” adı altında verilen müjdenin arkasında binlerce işçinin işinden edildiği bir kıyım gerçekleşti. Ataşehir Belediyesi’nde 107 işçinin işten atılması ile başlayan dalganın ardından, Beşiktaş Belediyesi’nde çalışan taşeron işçiler de kadro beklerken ‘arşiv araştırması’ ve ‘güvenlik soruşturması’ bahaneleriyle işten atıldı. Geçmişlerinde herhangi bir suç işlemediklerini belirten işçiler, hiçbir gerekçe gösterilmeden işsiz bırakıldıklarını söylediler.

Belediyelerde yapılan soruşturmaları sürdüren komisyonlarda, hem belediyelerden hem de valilikten kişilerin bulunmaktadır. Belediyeler, söylemlerinde tüm sorumlulukları üstlerinden atmaya çalışmalarına rağmen, aslında komisyonlarda hükümet kadar kendilerinin de süreçte söz hakkına sahip olacak yeterliliktedirler.

Share.

Comments are closed.