‘Taşerona Kadro Müjdesi’: Zeytinburnu Belediyesi’nde 11 işçi işten atıldı

0

696 sayılı KHK ile Ocak ayında yayınlanan ve taşeron çalışanların kadroya veya belediye şirketlerine geçişini sağlayacak tebliğlerin imzalanması üzerine 2 Nisan’da kadro sonuçları açıklanmaya başladı. Sonuçların açıklanması üzerine ‘güvenlik soruşturması’ bahane edilerek işten atılan işçiler ise farklı noktalarda direnişe başladı.

Zeytinburnu Belediyesi’nde çalışan 11 işçide ‘ arşiv taraması’ sonucundan işten atıldı. İşçilerin işten çıkartılmasına neden olan durumun veya suçun ise işçilere bildirilmemesi; taramanın bir ‘bahane’ olarak sunulduğunu gösteriyor. İşçilerin iş akdinin sonlandırıldığı tebligatta; “Yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklanmasını yasakladığı ve niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklayan kimseye üç yldan beş yıla kadar hapis cezası verilir” hükmü yer alıyor. İşçiler belediye yönetiminden konu hakkında hiç bir bilgi alamadığı gibi tazminatları ve diğer hakları ile ilgili de hiç bir şey öğrenemiyor.

Zeytinburnu’nda işten atılan işçiler, öncelikle dialog yolunu deneyeceklerini ancak bir çözüm sunulmadığı takdirde belediye önünde direnişe başlayacaklarını belirtti.

 

Share.

Comments are closed.